Reklama

Gaz

Premier Białorusi: w 2021 roku kupimy większość ropy w Rosji

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W 2021 roku Białoruś kupi większość ropy w Federacji Rosyjskiej z dostawami rurociągami - poinformował w poniedziałek premier Republiki Roman Gołowczenko.

"Co do alternatywnych dostaw ropy, tak jak w roku bieżącym będą one również wykorzystywane (w 2021 r. - red.). Ale oczywiście większość ropy będziemy kupować transportem rurociągowym z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie będziemy kupować niektóre partie z innych źródeł" - powiedział Gołowczenko na antenie kanału telewizyjnego Belarus 1.

Zdaniem premiera alternatywne dostawy, w tym, są interesujące dla samych białoruskich przedsiębiorstw - "próbować różnych odmian, aby ewentualnie zwiększyć produkcję lekkich produktów naftowych".

Gołowczenko zapewnił również, że sytuacja z dostawami ropy na Białoruś w 2021 roku jest absolutnie przewidywalna.

"Roczną wielkość dostaw rosyjskiej ropy do białoruskich rafinerii szacuje się na 18-24 mln ton. To, jaka ilość zostanie dostarczona, zależy od możliwości naszych przedsiębiorstw w zakresie jej technicznego przerobu, od sytuacji, która będzie się rozwijała na rynkach produktów naftowych" - dodał szef rządu.

Obecnie Białoruś dywersyfikuje dostawy ropy do dwóch rafinerii w warunkach okresowych różnic cenowych z tradycyjnym dostawcą, Rosją.

Kontynuując zakup rosyjskiej ropy z dostawami rurociągiem Przyjaźń i koleją, Białoruś pracuje również nad alternatywnymi trasami transportu surowca do swoich rafinerii. Ropa jest dostarczana drogą morską przez porty w Kłajpedzie i Odessie. W szczególności Mińsk od początku 2020 roku kupuje ropę z Azerbejdżanu, Norwegii, Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych.

Komentarze