Reklama

Gaz

Powstaje sojusz gazowy państw wschodniego Morza Śródziemnego. USA i UE obserwatorem

Fot. Flickr/David Wilson/CC.3.0
Fot. Flickr/David Wilson/CC.3.0

Sześć państw podpisało we wtorek statut forum energetycznego w Egipcie, nadając formalny status grupie, która stara się promować eksport gazu ziemnego ze wschodniej części Morza Śródziemnego i ma nadzieję, że Izrael wzmocni więzi z arabskimi sąsiadami.

Egipt, Izrael, Grecja, Cypr, Włochy i Jordania utworzyły Wschodnio-Śródziemnomorskie Forum Gazowe (EMGF) jako organizację międzyrządową podczas wirtualnej ceremonii, której gospodarzem był Kair - podaje Reuters.

Grupa zrzesza regionalnych rywali Turcji, która została uwikłana w ostry spór z członkami Unii Europejskiej, Grecją i Cyprem, o prawa do odwiertów gazu w regionie.

Autonomia Palestyńska również jest częścią forum, powiedział w oświadczeniu izraelski minister energetyki Yuval Steinitz.

Francja złożyła wniosek o członkostwo, a Stany Zjednoczone i Unia Europejska wystąpiły o status obserwatora.

Dla Izraela forum „nawiązuje współpracę regionalną z krajami arabskimi i europejskimi, pierwszą tego rodzaju w historii, z kontraktami na eksport (izraelski) gazu do Jordanii i Egiptu o wartości 30 miliardów dolarów, a to dopiero początek” - dodał Steinitz.

Egipt zaczął importować izraelski gaz na początku tego roku w celu ewentualnego reeksportu do Europy lub Azji.

Odkrycie w 2015 roku gigantycznego złoża Zohr na morzu odblokowało zainteresowanie egipskim rynkiem energii i zachęciło Kair do promowania się jako centrum regionalnego.

Jednak polityka regionalna, infrastruktura i koszty transportu oraz rywalizacja między Turcją a wschodnimi sąsiadami basenu Morza Śródziemnego komplikują perspektywy wydobycia i transportu gazu z regionu.

Niedawno podpisano porozumienie co do budowy gazociągu EastMed, który ma umożliwić przesył gazu z izraelskich złóż przez Cypr, aż do Włoch.

Komentarze