Reklama

Gaz

Pompeo o Nord Stream 2: porzućcie projekt lub poniesiecie konsekwencje

Fot. Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA - poinformował sekretarz stanu Mike Pompeo. Porzućcie projekt lub poniesiecie konsekwencje - dodał, zwracając się do firm pomagających w budowie.

CAATSA to Ustawa o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje. "Wall Street Journal" przypomina, że wprowadzono ją w 2017 roku, ale niektóre najostrzejsze sankcje nie dotyczyły rosyjskich projektów związanych z eksportem energii rozpoczętych przed wejściem w życie ustawy.

"Inwestycje oraz inne działania związane z rosyjskimi gazociągami" wiązać się będą z ryzykiem amerykańskich sankcji - powiedział na środowej konferencji prasowej Pompeo.

"To jasne ostrzeżenie dla firm pomagających w rosyjskich szkodliwych projektach, że nie będzie to tolerowane. Porzućcie je teraz lub ryzykujecie konsekwencje" - dodał, mówiąc o działaniach Departamentu Stanu.

"To nie są komercyjne projekty. To rosyjskie narzędzia, by wykorzystać i poszerzyć zależność Europy od rosyjskich dostaw energii" - stwierdził, wskazując na Nord Stream 2 oraz drugą nitkę Tureckiego Potoku. Jego zdaniem gazociągi te podważają "transatlantyckie bezpieczeństwo".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama