Reklama

Gaz

Podsumowanie dnia - 13 lipca 2018 r.

Fot.: Prezydent Trump i Premier May/ White House
Fot.: Prezydent Trump i Premier May/ White House

Oto energetyczne podsumowanie piątku, 13 lipca 2018 roku:

Niemiecki think tank: Nord Stream 2 niepotrzebny. „Ten projekt jest przedsięwzięciem nieopłacalnym”

„Nord Stream 2 jest Europie niepotrzebny, ten projekt może przynieść głównie straty” – stwierdzenia takie padały dotychczas wyłącznie w Warszawie, Kijowie, Wilnie, Tallinie czy Rydze. Ostatnio jednak, podobne wnioski wysnuto także… w Berlinie. Do takich konkluzji doszedł bowiem Niemiecki Instytut Studiów Ekonomicznych (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung, DIW), jedna z najstarszych niemieckich instytucji analitycznych. Eksperci tej organizacji przygotowali raport, który pokazuje, że nie ma ekonomicznych przesłanek stojących za realizacją projektu Nord Stream 2.

Trump: Nord Stream II to tragedia

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump na konferencji prasowej z premier Zjednoczonego Królestwa Theresą May w Chequers powtórzył swoje krytyczne stanowisko wobec Nord Stream II, nazywając rosyjsko-niemiecką inwestycję "tragedią" i "okropną sprawą

Prezes PGNiG i przedstawiciele przemysłu gazowego z Europy spotkali się z Rickiem Perrym

Szef amerykańskiego Departamentu Energii Rick Perry spotkał się przy okazji szczytu NATO w Brukseli z przedstawicielami europejskiego przemysłu gazowego. Wśród nich był Piotr Woźniak, prezes polskiego PGNiG.

"Tą inwestycją zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne na własnym paliwie". Relacja z podpisania umowy na budowę Ostrołęka C

Enea i Energa podpisały z GE Power umowę na budowę nowego bloku węglowego Ostrołęka C. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 6 mld 23 mln zł. Podczas uroczystości podpisania umowy podkreślano nowoczesny charakter inwestycji i pozytywny wpływ Ostrołęki C na środowisko naturalne. W Ostrołęce, oprócz prezesów spółek, obecni byli także m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski i przedstawiciel Ambasadora USA w Polsce John L. Armstrong.

Ukraina chce odbierać gaz przeznaczony dla Europy na granicy z Rosją

Prezydent Petro Poroszenko ogłosił, że Ukraina jego zdaniem powinna kupować gaz przeznaczony na tranzyt do Europy na granicy z Rosją. 

Sprzedaż Elektrociepłowni Będzin opóźniona

EC Będzin S.A. postanowiła zakończyć proces sprzedaży EC Będzin sp z o.o., z uwagi na aktualne warunki rynkowe oraz brak ustawy o wsparciu kogeneracji, utrudniające jej realną wycenę. 

CIECH zwiększa produkcję krzemianu sodu

W zakładach spółki CIECH Vitrosilicon zakończyła się właśnie rozbudowa mocy produkcyjnych szklistego krzemianu sodu o ponad 20 proc. Projekt o wartości 4 mln zł to kolejna - po wymianie pieca w 2016 roku na jeden z najnowocześniejszych w Europie - inwestycja Grupy CIECH w zwiększenie mocy w tym obszarze. 

Wybuch w fabryce chemicznej w Chinach

Co najmniej 19 osób zginęło a 12 zostało rannych w rezultacie eksplozji w fabryce chemicznej Yibin Hengda, w chińskiej prowincji Sichuan (Syczuan) położonej w południowo zachodniej części Chin - poinformowała agencja prasowa Xinhua powołując się na lokalne władze.

Ropa naftowa kończy tydzień ze znacznymi spadkami

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie utrzymuje się w okolicach zamknięcia poprzedniej sesji. Surowiec kończy tydzień na solidnym minusie.

Ceny paliw ciągle rosną, ale jest nadzieja, że to koniec podwyżek

Średni poziom detalicznych cen benzyny i diesla wzrósł w ciągu tygodnia o 7 groszy za litr. Za litr benzyny 95-oktanowej płacono średnio 5,12 zł, a za ON 5,09 zł - wyliczyli analitycy.

Komentarze