• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Podsumowanie dnia - 12 lipca 2018 r.

Fot. Pixabay

Oto energetyczne podsumowanie czwartku, 12 lipca 2018 roku:

Waszyngton ponownie ostrzega firmy zaangażowane w Nord Stream 2

Waszyngton w środę ponownie ostrzegł zachodnie firmy, które zainwestowały w gazociąg Nord Stream 2, że narażają się na sankcje. "Jasne było, że (...) angażują się w biznes, który niesie ryzyko sankcji" - powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.

Podpisano umowę na budowę Elektrowni Ostrołęka C

W Ostrołęce podpisano kontrakt na budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1 000 MWe. Nowoczesny, niskoemisyjny blok energetyczny będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski. W uroczystości podpisania umowy z Generalnym Wykonawcą (firmą GE Power) udział wziął Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

Burmistrz Wadowic: „Wadowice w okresie grzewczym to piekło na ziemi. Miasto powinno być w całości ewakuowane”

W rozmowie z red. Maciejem Zaniewiczem Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic opowiedział o problemie smogu w swoim mieście. Według włodarza, rozwiązaniem kwestii zanieczyszczeń powietrza może być np. zakaz spalania węgla i paliw stałych w ogóle oraz konfiskata urządzenia grzewczego niespełniającego wymogów środowiskowych.

Kreml: Trump przymusza Europę do kupowania amerykańskiego LNG

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że krytyka Niemiec ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa jest częścią kampanii zmierzającej do przymuszenia Europy do kupowania skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych.

Dybowski: Orlen myśli o morskich farmach wiatrowych

Podczas konferencji prasowej Orlenu i Siemens Polska w Płocku, Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki PKN Orlen, odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. nowego bloku CCGT, którym może pochwalić się naftowy gigant. Podczas rozmowy poruszono też kwestię inwestycji w elektrownie wiatrowe na morzu oraz w ładowarki elektroaut.

Synthos planuje nowe inwestycje w moce produkcyjne

Synthos S.A. planuje budowę nowej instalacji do produkcji XPS (polistyrenu ekstrudowanego), o rocznej wydajności 220 tys. m3. Obecnie trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji i uzyskania pozwolenia na budowę. Instalacja powstanie w zakładzie produkcyjnym w Oświęcimiu.

Ceny ropy rosną po największych spadkach od roku

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie rośnie, po tym jak benchmarki zanotowały w środę najmocniejsze spadki od ponad roku na fali obaw o spadek popytu w obliczu gróźb handlowych USA pod adresem Chin.

Resort rolnictwa wydaje zgodę na użycie neonikotynoidów. Ekolodzy protestują

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zezwolił na stosowanie w rzepaku neonikotynoidów. Decyzja ta została oprotestowana przez organizacje ekologiczne - m.in. Greenpeace Polska - które uważają, że dopuszczone do użytku środki są toksyczne dla pszczół.

Komentarze