• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

PGNiG złożyło skargę do TSUE ws. ugody KE - Gazprom

Fot. PGNiG
Fot. PGNiG

PGNiG złożyło skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Decyzję Komisji dotyczącą ugody z Gazprom. 

15 października 2018 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA skierowało do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu skargę na decyzję Komisji Europejskiej z 24 maja 2018 r., która kończy kilkuletnie postępowanie antymonopolowe KE wobec Gazprom.

Podstawowym celem zapoczątkowanego w 2010 r. postępowania KE było uniemożliwienie spółce Gazprom nadużywania pozycji dominującej na środkowoeuropejskim rynku gazu ziemnego oraz łamania przez Gazprom przepisów prawa konkurencji na terytorium UE. W ocenie PGNiG SA Komisja nie dołożyła należytej staranności, przygotowując powyższą Decyzję, wydała ją w rażącej sprzeczności z zebranymi dowodami oraz złamała szereg przepisów proceduralnych prawa UE. Ponadto, zobowiązania nałożone na Gazprom były nieadekwatne do szkód, jakie spółki środkowoeuropejskie poniosły w wyniku niezgodnych z prawem UE działań Gazprom.

W konsekwencji, pomimo blisko półrocznego okresu obowiązywania Decyzji KE z maja 2018 r., Gazprom nie zaprzestał łamania prawa UE oraz nadal zawyża ceny gazu wobec swoich odbiorców w Europie Środkowej i Wschodniej. 

Uwagi PGNiG SA zgłoszone 18 maja 2017 r. w ramach prowadzonych przez KE konsultacji publicznych (market test) treści zobowiązań Gazprom dostępne są tutaj.

PGNiG/jk

Komentarze