Reklama

Gaz

PGNiG Ventures objęła akcje producenta systemów cyberbezpieczeństwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spółka PGNiG Ventures zainwestowała 4 mln zł w akcje ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu - podało w poniedziałek PGNiG. PGNiG Ventures pełni w Grupie Kapitałowej PGNiG rolę funduszu typu corporate venture capital.

Jak podkreśliło PGNiG, system stworzony przez ICsec pozwala wykrywać anomalie oraz cyberzagrożenia w sieciach automatyki przemysłowej i zapobiegać ich negatywnym skutkom. Wykorzystuje mechanizmy big data, machine learning i sztucznej inteligencji. Monitoring i detekcja cyberzagrożeń odbywa się w czasie rzeczywistym.

Wiceprezes ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński jest przekonany, że produkty ICsec zyskają zainteresowanie rynku i przyczynią się do wzrostu cyberbezpieczeństwa w instalacjach przemysłowych PGNiG.

„Jako Grupa Kapitałowa dysponujemy obiektami infrastruktury strategicznej, które podlegają szczególnej ochronie. System ICsec posiada własny software i hardware w postaci sondy. Jest jedynym tego typu rozwiązaniem przeznaczonym dla naszej branży i jedynym wytwarzanym w Polsce, co stanowi bardzo istotną przewagę nad konkurencją z zagranicy. Niewątpliwym atutem jest także dostępność serwisowej obsługi technicznej na miejscu” – podkreślił Sekściński.

W ocenie PGNiG, całkowita wartość inwestycji po drugiej rundzie planowanej w 2021 r. może wynieść łącznie 8 mln zł. Horyzont inwestycji to maksymalnie 5 lat.

Reklama
Reklama

Jak mówi prezes PGNIG Ventures Małgorzata Piasecka, na inwestycję w ICsec zdecydowano się ze względu na innowacyjne rozwiązanie i liczne przewagi, takie jak m.in. doświadczony zespół, zweryfikowany przez dotychczasowych inwestorów model biznesowy oraz dynamicznie rozwijający się obszar cyberbezpieczeństwa, w którym działa spółka, a co za tym idzie wysoki potencjał wzrostu.

„Istotnym czynnikiem była także jasna wizja rozwoju i wyjścia na warunkach satysfakcjonujących dla akcjonariuszy” – dodała Piasecka. Prezes ICsec Rober Juszczyk poinformował, że środki pozyskane z objętej przez PGNiG Ventures emisji akcji firma zamierza przeznaczyć przede wszystkim na komercjalizację rozwiązań, dalsze prace badawczo-rozwojowe, działania sprzedażowe i marketingowe, ale również na wkład własny do projektów dofinansowanych ze środków unijnych lub krajowych.

„Z punktu widzenia bezpieczeństwa krajowej infrastruktury strategicznej istotnym jest, aby dostawcą rozwiązań cyberbezpieczeństwa, w tym monitorowania sieci przemysłowej był polski producent. Cieszymy się, że PGNiG Ventures jako kolejny po funduszu korporacyjnym Tauron Polska Energia dołącza do grona naszych inwestorów. Prestiż i pozycja rynkowa tych narodowych czempionów otwiera przed nami kolejne rynki” - oświadczył Juszczyk.

Jak dodał, takie działania wpisują się to również w przyjętą przez ICsec strategię współdziałania z podmiotami, gdzie możliwa jest szybka implementacja rozwiązań ICsec. „Wierzę, że efekty naszej współpracy będą widoczne już niedługo i Grupa Kapitałowa PGNiG, a co za tym idzie kluczowa polska infrastruktura, będzie znacznie bezpieczniejsza” – dodał.

Flagowym produktem ICsec jest SCADVANCE XP – system do monitorowania sieci przemysłowych, który wykrywa potencjalne zagrożenia i anomalie w ruchu pomiędzy urządzeniami wykorzystując uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama