Reklama

Gaz

PGNiG: Rzecznik TSUE poparł polskie stanowisko ws. OPAL

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie gazociągu OPAL potwierdziła konieczność stosowania zasady solidarności energetycznej - oceniło PGNiG. Rzecznik potwierdził tezy wyroku Sądu UE - że decyzja KE ws. OPAL była naruszeniem prawa.

Jak wskazał w czwartkowym komunikacie polski koncern, stanowisko rzecznika będzie mieć istotne znaczenie dla wyroku w sprawie zasad wykorzystania gazociągu OPAL z konsekwencjami dla gazociągu Nord Stream 1 i projektu Nord Stream 2.

TSUE rozpatruje odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE, który unieważnił decyzję Komisji Europejskiej, wyłączającej praktycznie całą zdolność przesyłową gazociągu OPAL - lądowej odnogi Nord Stream - spod unijnych regulacji, nakazujących zapewnienie równego dostępu do infrastruktury.

W czwartek Rzecznik Generalny TSUE Manuel Campos Sánchez-Bordona wydał opinię, w której potwierdza główne tezy wyroku Sądu UE.

We wrześniu 2019 r. Sąd UE, na skutek działań rządów Polski, Litwy i Łotwy, stwierdził nieważność decyzji KE, zezwalającej na wyłączenie gazociągu Opal spod obowiązków wynikających z III Pakietu Energetycznego. Wyrok zaskarżyły do TSUE Niemcy.

W opinii Rzecznika Generalnego Sąd UE słusznie wtedy orzekł, że zasada solidarności energetycznej „obejmuje prawa i obowiązki zarówno dla Unii, jak i dla państw członkowskich” i nakłada obowiązek indywidualnej oceny interesów każdego z nich przy wydawaniu decyzji przez Komisję Europejską.

Rzecznik Generalny TSUE opowiedział się za utrzymaniem w mocy wyroku Sądu UE stwierdzającego nieważność decyzji Komisji Europejskiej ze względu na niespełnienie wymogów wynikających z zasady solidarności energetycznej.

Opinia rzecznika nie jest dla TSUE wiążąca, ale w praktyce Trybunał orzeka zgodnie z zawartymi w niej tezami.

Opinia Rzecznika Generalnego potwierdza argumenty podnoszone od 2016 r. przez rząd RP i PGNiG SA - podkreślił, cytowany w czwartkowym komunikacie, prezes PGNiG Paweł Majewski.

„Sprawa ma znaczenie nie tylko w kontekście konkretnego gazociągu. Uniemożliwienie monopolizacji całej przepustowości gazociągu OPAL to dobra wiadomość nie tylko dla Polski, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej oraz prawidłowego funkcjonowania unijnego rynku gazu” – zaznaczył Majewski.

Jak dodał, „zależy nam, aby solidarność energetyczna w Unii Europejskiej nie była pustym sloganem, dowolnie interpretowanym pod bieżące potrzeby, ale zasadą prawa obowiązującą unijne instytucje i szanowaną przez państwa członkowskie”.

Oczekujemy pełnego stosowania zasady solidarności energetycznej również w odniesieniu do projektu Nord Stream 2 – oświadczył Majewski.

PGNiG wskazało też, że wyrok Trybunału będzie kluczowy dla rozstrzygnięcia skargi PGNiG SA i PGNiG Supply&Trading GmbH na ugodę administracyjną między niemieckim Regulatorem BNetzA a Gazpromem, Gazprom Exportem oraz Opal Gastransport.

Ugoda ta wdraża zasadę wyłączenia regulacyjnego dla gazociągu OPAL w Niemczech i pozwalającą na wykorzystanie przez Gazprom całej przepustowości tego gazociągu. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przed Wyższym Sądem Krajowym w Düsseldorfie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama