• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

PGNiG odkryło złoże ropy i gazu w Norwegii

Fot.: wikimedia.commons.org
Fot.: wikimedia.commons.org

Odkrycie zostało dokonane przez PGNiG Upstream Norway AS na Morzu Norweskim.

PGNiG Upstream Norway AS, operator koncesji wydobywczej PL838, zakończył wykonanie odwiertu 6507/5-9 S i odwiertu rozpoznawczego 6507/5-9 A.

Głównym celem poszukiwań obu odwiertów było wykazanie obecności ropy naftowej w skałach zbiornikowych z okresu środkowojurajskiego (grupa Fangst). Drugorzędnym celem poszukiwań było wykazanie obecności ropy naftowej w skałach zbiornikowych z obszaru Dolnej Jury (grupa Båt).

Odwiert 6507/5-9 S napotkał w grupach Fangst i Båt obszar zawierający ropę naftową i gaz o łącznej długości około 85 metrów, z czego około 60 metrów piaskowców o dobrej lub bardzo dobrej jakości. Złoża napotkano odpowiednio na głębokości 2034 metrów i 2074 metrów pod powierzchnią morza.

Według wstępnych szacunków wielkość odkrytego złoża wynosi od 3 do 6 mln standardowych metrów sześciennych (Sm3) ekwiwalentów ropy naftowej.

Głębokość wody w tym miejscu wynosi 357 metrów. Odwierty zostaną teraz trwale zatkane i opuszczone.

image
Fot.: NPD

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838. Koncesja została przyznana w ramach rundy APA2015. Znajduje się na Morzu Norweskim i sąsiaduje bezpośrednio z koncesjami Skarv i Ærfugl, na których PGNiG prowadzi wydobycie węglowodorów.

Odwierty 6507/5-9 S i 6507/5-9 A zostały wykonane przez obiekt wiertniczy Deepsea Nordkapp.

mz/NPD

Komentarze