• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

PGNIG: maleje import gazu ze wschodu

Fot.:PGNIG
Fot.:PGNIG

Maleje import gazu z kierunku wschodniego do Polski. W pierwszym kwartale br. było to 78 proc., rok temu 84 proc.. Dostawy LNG do Polski w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku były o 31 proc. wyższe - poinformował w środę na konferencji prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Woźniak powiedział, że spółka jest zadowolona z wyników za pierwszy kwartał br. szczególnie z rosnącej sprzedaży paliwa.

"Powodem do satysfakcji jest też coraz większa dywersyfikacja kierunków dostaw gazu. Jest to jeden z najważniejszych elementów strategii grupy" - podkreślił.

Spółka podała w środę, że jej skonsolidowany zysk netto PGNiG w pierwszym kwartale 2018 roku wyniósł 1,57 mld zł. Rok wcześniej było to 1,6 mld zł. Skonsolidowane przychody grupy PGNiG w pierwszym kwartale br. wyniosły 13,25 mld zł, podczas gdy w I kwartale 2017 roku były na poziomie 11,62 mld zł (wzrost rdr o 14 proc.).

Skonsolidowany wynik EBIT wyniósł 2 mld zł, podczas gdy rok wcześniej wynosił 2,07 mld zł.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak ocenił, że istotny wpływ na wynik grupy miał wzrost cen węglowodorów. "Był on pozytywny w przypadku segmentu Poszukiwanie i Wydobycie, ale obniżył rentowność segmentu Obrót i Magazynowanie.

Spółka podała, że import wyniósł 3,84 mld m sześc., a więc o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Grupa zwiększa dywersyfikację kierunków dostaw. O ile rok wcześniej dostawy z kierunku wschodniego stanowiły 84 proc. importowanego gazu, to w I kwartale 2018 r. udział ten spadł do 78 proc. O 31 proc. Wzrósł natomiast wolumen importu LNG (do 0,51 mld m sześc. surowca po regazyfikacji).

ML/PAP

Komentarze