• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Niemiecko-rosyjskie rozmowy o współpracy energetycznej

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru

W Moskwie odbyło się spotkanie robocze Aleksieja Millera z przewodniczącym rady nadzorczej niemieckiej spółki Uniper, Bernhardem Reutersbergiem. Rozmowa dotyczyła m.in. realizacji kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

Spółki poinformowały, że spotkanie dotyczyło perspektyw współpracy. Poruszono m.in. kwestię dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec. Od 1 stycznia do 12 lutego br. nad Łabę popłynęło 7,7 mld m3 „błękitnego paliwa”. Oznacza to nieznaczny wzrost (na poziomie 0,7%) w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. 

Jeśli wierzyć komunikatowi Gazpromu, to podczas spotkania „szczególną uwagę” zwrócono na realizację projektu Nord Stream 2, w który zaangażowany jest także Uniper. 

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali o przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie. W świetle planó∑ przebiegać po dnie Morza Bałtyckiego i połączyć Rosję z Niemcami - zwiększając tym samym uzależnienie UE od rosyjskiego gazu. W jego realizacji wspierają Rosjan europejskie koncerny: OMV (Austria), BASF-Wintershall (Niemcy), Uniper (Niemcy), Engie (Francja) i Royal Dutch Shell (Holandia/Wielka Brytania).

Komentarze