• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Naftohaz publikuje oryginały decyzji Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie ws. sporu z Gazpromem

Fot.: DRs Kulturarvsprojekt; Flickr.com
Fot.: DRs Kulturarvsprojekt; Flickr.com

Ukraińska spółka Naftohaz opublikowała dotąd niedostępne oryginały decyzji arbitrażu z Gazpromem.

„Mając na uwadze duże znaczenie publiczne oraz liczne prośby dotyczące ujawnienia szczegółów procesu arbitrażowego w Sztokholmie, Naftohaz Ukrainy po raz pierwszy publikuje oryginały końcowych decyzji międzynarodowego arbitrażu dotyczącego dostaw i tranzytu gazu” – czytamy na stronie ukraińskiej spółki.

Spory rozstrzygane przed Trybunałem Arbitrażowym między Naftohazem i Gazpromem dotyczyły dwóch kontraktów: na dostawy rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej i na zakup surowca przez Ukrainę. 

Dokumenty są dostępne do wglądu i pobrania na stronie Naftohazu. Ich części zostały jednak ocenzurowane z uwagi na klauzulę niejawności.

Decyzja dotycząca zakupu rosyjskiego surowca przez Ukrainę zapadła 22 grudnia 2017 roku. Trybunał Arbitrażowy przychylił się do znaczącej części argumentów Naftohazu, uchylając klauzulę take-or-pay oraz uznając za nielegalne praktyki cenowe Gazpromu, obniżając tym samym cenę surowca o 27,4% do 352 USD za 1000 m sześc.

Druga decyzja dotycząca kontraktu tranzytowego z 2009 roku zapadła 28 lutego 2018 roku. Umowa zobowiązywała rosyjskiego producenta do przesyłania za pomocą systemu ukraińskiego do UE 110 mld m sześc. gazu rocznie. Za niewywiązanie się z tego obowiązku Trybunał zasądził wypłacenie przez Gazprom na rzecz Naftohazu 4,63 mld USD.

W rezultacie obu decyzji, po uwzględnieniu zadłużenia, rosyjska spółka została zobowiązana do przekazania Naftohazowi 2,56 mld USD. Z uwagi na niepodporządkowanie się tej decyzji, ukraińska spółka rozpoczęła procedurę wnioskowania o zabezpieczenie majątku Gazpromu w państwach europejskich.

Komentarze