Reklama

Gaz

Naftohaz po raz kolejny wygrał z Gazpromem w sądzie

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Sąd w Szwecji odrzucił apelację Gazpromu od wyroku Trybunału Arbitrażowego ws. kontraktu na zakup gazu. Rosyjska spółka będzie musiała zapłacić.

Okręgowy sąd apelacyjny okręgu Svea w Szwecji odrzucił pierwszą apelację Gazpromu od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie ws. ukraińsko-rosyjskiego kontraktu gazowego.

Sprawa dotyczyła wyroku z 31 maja 2017 roku, gdy Trybunał Arbitrażowy przyznał rację Naftohazowi. Ukraińska spółka zaskarżyła Gazprom w sprawie umowy na dostawy gazu z 2009 roku. Skarga dotyczyła klauzuli take-or-pay oraz formuły cenowej, która zdaniem Naftohazu nie odpowiadała warunkom rynkowym.

Formuła take-or-pay ustala dolny limit gazu, który musi zostać opłacony niezależnie od tego, czy zostanie odebrany przez nabywcę.

W grudniu 2017 roku i lutym 2018 roku Trybunał Arbitrażowy wydał wyroki zobowiązujące Naftohaz do wypłaty Gazpromowi długu w wysokości ponad 2 mld USD. Gazprom został natomiast zobowiązany do wypłaty 4,67 mld USD Naftohazowi. W rezultacie Gazprom miał wypłacić ukraińskiej spółce 2,56 mld USD.

Rosyjski monopolista wciąż nie wypłacił zasądzonej kwoty. Zobowiązanie wobec Naftohazu wraz z odsetkami sięga już ok. 3 mld USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama