Reklama

Gaz

Naftogaz nie udostępni szczegółów dotyczących arbitrażu

Fot. www.pgnig.pl
Fot. www.pgnig.pl

Naftogaz odmówił przekazania ukraińskiemu Ministerstwu Energetyki i Przemysłu Węglowego kopii werdyktu, który zapadł w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.

Spółka poinformowała w specjalnym komunikacie, że dotychczas nie zawarto żadnego porozumienia z Gazpromem w zakresie możliwości ujawnienia szczegółów procesu arbitrażowego, co oznacza, że dostęp do nich jest ograniczony.

W opinii prawników Naftogazu, gdyby pomimo tego przekazano ministerstwu dokumenty, to pojawiłoby się ryzyko zakwestionowania przez Gazprom werdyktu.

Kilka tygodni temu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał orzeczenie w sprawie pomiędzy Naftogazem a Gazpromem. Nakazał on m.in. modyfikację formuły cenowej (mają być one ustalane w oparciu o ceny spotowe na rynku niemieckim), zmniejszenie wolumenu gazu, który Ukraina musi zakupić od Rosji (5 mld m3 w okresie 2018 - 2019 r.) oraz zapłatę przez Naftohaz ponad 2 mld dolarów długu za surowiec zakupiony od listopada do grudnia 2013 r. oraz od kwietnia do czerwca 2014 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama