Reklama

Gaz

Na Ukrainę trafią przez Polskę potężne wolumeny amerykańskiego LNG

Fot. Energetyka24

Waszyngton i Kijów porozumiały się w sprawie dostaw LNG. Na Ukrainę płynąć ma - przez Polskę - od 6 do 8 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Informacja ta została podana przez ukraińskiego wiceministra energii i ochrony środowiska Konstantyna Czyżyka w rozmowie z serwisem Interfax Ukraine. Jak powiedział polityk, Ukraina podpisała już list intencyjny z amerykańską spółką Louisiana Exports Inc.

Jak stwierdził Czyżyk, z racji wyjątkowego znaczenia geopolitycznego, projekt dostaw amerykańskiego gazu na Ukrainę będzie realizowany pod specjalnym nadzorem prezydenta Zełenskiego.

Według prognoz ministra, dostawy mają ruszyć za ok. 2-3 lata. Wtedy też strona polska ma osiągnąć pełne możliwości w zakresie przyjęcia ilości gazu, o której mowa. „Konieczna jest przebudowa i przedłużenie infrastruktury od strony polskiej. Obecnie istniejąca sieć pozwala na transport do 2 miliardów metrów sześciennych gazu” - powiedział Czyżyk w rozmowie z Interfax Ukraine.

Gaz przesyłany Ukrainie ma zasilić ukraiński hub tworzony w oparciu o tamtejsze magazyny, które są największymi tego typu obiektami na świecie.

Komentarze