Reklama

Gaz

Rząd walczy z wysokimi cenami energii. Będą duże obniżki podatków

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie obniżki cen paliw od 20 grudnia na 5 miesięcy. Wysokość akcyzy zostanie zmniejszona do minimalnego dopuszczonego w UE poziomu.

"Te wszystkie działania razem, po stronie państwa - bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe - doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy" - mówił Morawiecki. 

"Od stycznia na trzy miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi." - dodał. 

Ponadto szef rządu zapowiedział obniżkę podatku VAT do 8 proc. na gaz. Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółki energetyczne maja obniżyć swoje marże. 

Łączny koszt działań antyinflacyjnych wyniesie ok. 10 mld zł. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. qwert

  Bohatersko walczą z problemem który sami stworzyli

  1. Markus

   Ale inflacja to wynik międzynarodowy rozumiem jakby inflacja była tylko w Polsce wtedy wiadomo odpowiedzialne za inflację byłby rząd a właściwie jego polityka gospodarcza, finansowa stety, niestety globalizacja ma plusy i minusy.

  2. qwert

   Co inflacja ma do cen gazu na giełdzie ? Było podpisać umowę długoterminową jak Węgry i nie było by problemu

 2. Kowalskiadam154

  Wystarczy wypowiedzieć umowy klimatyczne a zwłaszcza opłaty za CO2 no ale rząd wisi u brukselskiej klamki

  1. Markus

   Masz rację jestem za oby premierzy państw unii europejskiej czyli rada europy zawiesi a nawet zlikwiduje opłaty za CO2 od samego początku to był chory pomysł niby miał się przyczynić do poprawy klimatu czyli czyste powietrze itd. A nic takiego się nie wydarzyło aby przez opłaty CO2 poprawił się klimat, a także nastało czyste powietrze po prostu unijnej kaście chciało się geszeftu.

 3. Jurek

  Nie wiem czy 20 groszy na litrze paliwa to duża obniżka dla przeciętnego kierowcy, w sytuacji gdy podatki stanowią prawie połowę tej ceny. Ale lepszy rydz niż nic

  1. Kacper

   No zamiast 870 wydam 840 parę zł uhuhu

  2. Markus

   To co władza powinna jeszcze bardziej dopłacić ?.

 4. Dymano

  Robią to w momencie kiedy USA ogłosiło, że siega do swoich stratrgicznych rezerw ropy :D Wiecie o co chodzi :D

Reklama