Reklama

Gaz

Miller: Gazprom patrzy optymistycznie na trzeci i czwarty kwartał

Fot. Gazprom
Fot. Gazprom

- Gazprom jest optymistycznie nastawiony do trzeciego i czwartego kwartału, pomimo faktu, że  ceny gazu zaczęły spadać od początku roku - powiedział szef monopolisty gazowego Aleksiej Miller podczas spotkania z Władimirem Putinem.

„Jeśli mówimy o trendach, które kształtują się obecnie na rynku, są one spadkowe. A jednak jesteśmy optymistami co do trzeciego i czwartego kwartału, uważamy, że przygotowania do zimy będą również w trybie planowym” - powiedział.

Putin podczas spotkania z prezesem zarządu Gazpromu Aleksiejem Millerem przekazał instrukcje dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i ankietowych dla gazociągu Siła Syberii 2 - podaje Ria Nowostii.

Prezydent Rosji zapytał szefa Gazpromu, jak przebiegają prace nad połączeniem wschodniej Syberii i części europejskiej gazociągiem.

„Przeprowadzono wstępne studium wykonalności, które dało pozytywną odpowiedź, że jest celowe, opłacalne. W związku z tym proszę o zgodę, aby przejść do etapu przedinwestycyjnego - opracowania studium wykonalności oraz rozpoczęcia prac projektowych i ankietowych dla gazociągu Siła Syberii 2" - Miller zwrócił się do Putina, który odpowiedział twierdząco.

Szef Gazpromu powiedział, że sprzedaż gazu za pośrednictwem gazociągu Siła Syberii 2 może sięgać nawet 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

„W odniesieniu do instrukcji badania możliwości dostarczania gazu przez Mongolię na chiński rynek, Siły Syberii 2, wielkość dostaw może sięgać nawet 50 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie” - powiedział szef Gazpromu.

Dostawy do Chin

Gazprom i chiński CNPC podpisali w 2015 r. umowę na dostawy gazu do Chin wzdłuż zachodniej trasy. Przewiduje utworzenie nowego systemu rurociągów w istniejącym korytarzu transportowym z zachodniej Syberii do Nowosybirska, a następnie rozszerzenie na granicę rosyjsko-chińską.

„Zdolności produkcyjne gazu Gazpromu wynoszą obecnie 545 miliardów metrów sześciennych rocznie, co daje firmie duży margines bezpieczeństwa” - powiedział szef firmy.

„Obecnie możliwości produkcyjne Gazpromu w zakresie produkcji wynoszą 545 miliardów metrów sześciennych gazu. Oznacza to, biorąc pod uwagę nasze zdolności produkcyjne i zmagazynowane zasoby gazu, że możemy podwoić wielkość dostaw gazu dla rosyjskich odbiorców ” - powiedział Miller.

Komentarze