Reklama

Gaz

Majewski dla Politico: Ustępstwa wobec Nord Stream 2 nie uratują Europy

Fot. PGNiG
Fot. PGNiG

Rosjanie otwarcie przyznają, że certyfikacja i uruchomienie gazociągu skutecznie obniżyłoby ceny gazu. Jednak zdaniem Pawła Majewskiego, prezesa PGNiG, uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 tylko pogorszy kryzys gazowy w Europie. 

"W związku z gwałtownym wzrostem cen gazu w Europie w ostatnich tygodniach, członkowie Parlamentu Europejskiego słusznie podejrzewają manipulację rosyjskiego giganta gazowego i dlatego wzywają Komisję Europejską, by zbadała rolę Gazpromu w tym prcesie. „Błękitne paliwo” jednokrotnie służyło za narzędzie wykorzystywane do wywierania nacisków politycznych i łatwo odnieść wrażenie, że nie inaczej jest tym razem" - pisze Paweł Majewski na łamach "Politico"

Prezes PGNiG zauważa, że Rosjanie usiłują stworzyć wrażenie, jakoby certyfikacja Nord Stream 2 w przyspieszonym trybie, miała stanowić remedium na bolączki europejskiego rynku gazowego. "Poziomy magazynowania gazu w Europie są obecnie znacznie poniżej pięcioletniej średniej. - informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, lecz dodaje, że kwestia ta dotyczy głównie magazynów Gazpromu. Jest to główny dostawca gazu do Europy i dlatego nie nie waha sie wykorzystywać swojej pozycji na arenie międzynarodowej" - pisze dalej Paweł Majewski.

Reklama
Reklama

Szef PGNiG zauważa tutaj również, że KE zgłaszała zastrzeżenia dotyczące łamania reguł konkurencji przez Gazprom już wiele lat temu - np. w roku 2015. Przypomina również, że od 2004 r. Polska doświadczyła siedmiu przerw w dostawach gazu. "Niestety w praktyce zobowiązania uzgodnione między Komisją a Gazpromem nie doprowadziły do poprawy funkcjonowania rynku. Od tego czasu jednak trybunały arbitrażowe potwierdziły ustalenia Komisji dotyczące wygórowanych cen Gazpromu, wzywając go do zwrotu 1,5 miliarda dolarów polskiemu PGNiG oraz 2,9 miliarda dolarów ukraińskiemu Naftogazowi" - klaruje P. Majewski.

Prezes PGNiG podkreśla również w swoim tekście, że choć europejskie przepisy nie pozwolą uniknąć wszystkich zagrożeń związanych z Nord Stream 2, to ważnym jest, aby były one przestrzegane. "(...) pełne wdrożenie unijnego prawa energetycznego dla Nord Stream 2 mogłoby ograniczyć ryzyko znikomych dostaw, zapewniając odbiorcom minimalne gwarancje" - czytamy. 

Reklama

Komentarze (7)

 1. po czwarte atom

  Austriak i Niuniu tłuką w klawiaturę namiętnie rozpisując się o jakimś tam problemie interesującym kilka procent Polaków i 98% Rosjan czyli o cenach gazu. Tymczasem w Polsce Święto i większość Polaków odwiedza rodzinne strony i groby swoich przodków w zadumie pochylając się nad grobami.

  1. a

   No cenami gazu to tak przynajmniej 50% tych co maja domki

  2. As

   No popatrz Austriak i Niuniu walą w klawiaturę w sobotę a TY w niedzielę.

  3. złośliwy

   Ty też ,zamiast się w zadumie pochylić, tłuczesz w klawiaturę. Przypowieść o źdźble zaoewne znasz?

 2. Austriak

  oczywiscie ze nie uratuja! Bo powtarza sie XIX wiek. Wtedy byla walka o surowce stad kolonie itd. Teraz zaczela sie walka o zasoby energetyczne. I kraje ktore tych surowcow nie maja maja tyly. Ale Europe mozna zostawic, bo pytanie jest inne na jaka energie stac pr zecietnego polskiego obywatela a zwlaszcza emeryta: gaz nie , ropa nie, odnawielne ktore sa jeszcze drozsze nie, a na najdrozszy atom tez nie. Polskiego przecietnego obywatela stac tylko na najgorszej jakosci wegiel palenie platikami i oponami. Takze nie wazne skad ten gaz bedzieta brali zaplacicie za niego tak slono ze Polaka nie bedzier na niego stac. Jak mysleliscie ze bedziecie Rosji narzuucac warunki cenowe jak Namibii przed 50 laty to sie pomyliliscie. Rosja jest samowystarczalna. Nie musi nikomu nic sprzedawac a na jakims poziomie zawsze przezyje.

  1. olo

   dodaj do tego "Siłę Syberii 2" i poznamy co oznacza Syberiada.....

  2. denar

   Chiny największe ludne państwo świata od Rosji ma najniższą cenę gazu - pytanie czemu - wasalizacja Putina względem Xi?. I tu się kończy ekonomia by RuSSia

  3. Fanklub Daviena i GB

   Bo jak thebillny Zachód nałożył na Rosję, w szczególności na sektor wydobywczy, sankcje, to Chiny wyciągnęły przyjazną rękę zamiast ulec USA i przyłączyć się do sankcji! Teraz przyszedł czas odpłaty i Zachód musi Rosji pokrywać wszystkie straty, jakie jej wyrządził... Pisałem, że wrogość Zachodu sprawi, że Rosja przeorientuje się na Wschód i Zachód dotknie karma, bo skończy się jego monopol na zbyt rosyjskich surowców! :D

 3. NIC 1

  Ale i trż średnie temperatury z 5 lat są niższe stąd można sądzić, że magazyny nie muszą być tak w Europie ( magazyny Gazpromu) nie muszą być w wypełnione ( to kosztuje. Najważniejsze aby magazyny którymi dysponuje Rosja u siebie były napełnione do kresu pojemności. Tak też Panie Prezesie Majewski należy myśleć. Trochę ekonomi by sie przydało zaczerpnąć.

 4. Xd

  Ciekawa strategia negocjacyjna ale może ja się nie znam a na marginesie, na łamach tego portalu pisano że terminale lng w europie pracują na 20% swoich możliwości to do przezwyciężenia kryzysu gaxowego moim zdaniem wystarczyło by zwiększenie kupna taniego gazu z usa o którego zaletach pisał też ten portal

  1. Austriak

   taniego gazu juz nie bedzie. Przed 2 laty Bloomberg i Oilprice przepowiadali ze na 35 lat wzrosnie zapotrzebowanie gazu o 700% czyli osmiokrotnie a ceny gazu o 50%. Bardzo sie pomylili: juz dzis ceny gazu sa wyzsze o 200%. Przepowiadali to 35 lat, zakladajac ze w ciagu 35 caly swiat przejdzie na energie odnawialna. Wlasnie przechodzimy na energie odnawialna, a nie stac nas nawet na energie przejsciowa czyöli gaz.

  2. olo

   prognozowano też konieczność powstania NS3 i NS4

  3. Fanklub Daviena i GB

   Jak nie będzie? Fanboje kałbojów od wielu lat obiecują na tym forum, że "prezydent USA rozkaże Arabii Saudyjskiej obniżyć ropę do 7 USD i Putlera spotka los Ceausescu na wiosnę przyszłego roku"... :D

 5. olo

  Facet powinien być na tyle uczciwy aby przyznać że Gazprom nie ma obowiązku magazynowania czegokolwiek w Europie. Równie dobrze mógłby osuszyć magazyny i zamknąć je na kłódkę. Fakt że w magazynach jest cokolwiek świadczy jedynie o tym że Gazprom dba o to aby w przypadku różnorakich perturbacji jednak odbiorca indywidualny dostał gaz. Amerykanie wycofali z europejskiego rynku 14% gazu, Algieria 12% plus spekulacje cenowe na hubach gazowych - tu są powody niddoborów i wysokich cen.

 6. rob ercik

  Tik tak, prezes MONOPOLISTY PGNiG ma doskonałą okazję by udowodnić że Gazprom to zło a inni dostawcy to samo dobro i sprzedawać TANIO tanie LNG z USA i Kataru ... proste? bardzo proste

 7. Niuniu

  I jednocześnie Pan Majewski pisze pismo do Gazpromu z propozycją obniżki cen gazu w kontrakcie długo terminowym. (Przypomnę, że obecne ceny w tym kontrakcie kształtowane są wg, formuły cenowej którą sami forsowaliśmy od lat). Tego typu jednoznacznie tendencyjne wypowiedzi chluby Panu Prezesowi nie przynoszą. Ale może przyniosą jakieś lukratywne stanowisko w polskim rządzie lub pomogą utrzymać obecne w PGNiG.

  1. Austriak

   Za te bzdury energetyczne, za to ze przecietnego Polaka nie stac na ogrzanie mieszkania, ze rolnika nie stac na tania produkcje zywnosci odpowiada tylko rzad i jego wodz. Wodz jest z wami! Ale nie Bog. Wodz wam zastapil Boga.

  2. tyu

   I ja mam uwierzyć że na polskim portalu z jakiegoś Bogu tylko znanego powodu bardzo aktywny jest jakiś randomomy użytkownik z Austrii który kropka w kropka powtarza za Sputnikiem. Ok. Nie wcale nie ruski troll. To musi być autentyczny zatroskany obywatel Austrii. Tak.

  3. alka

   @austriak Przeczytaj artykuł najpierw. Winna jest przecież nieudolna i szkodliwa polityka Unii Europejskiej.

Reklama