• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Kwieciński: Zielony Ład to największe przedsięwzięcie w historii UE

Fot. dise.org.pl
Fot. dise.org.pl

Zielony Ład jest czymś nowym w Unii Europejskiej. Jest to  najdłuższe i chyba największe przedsięwzięcie w historii Unii Europejskiej - mówił podczas inauguracji VI Kongresu Energetycznego prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński. 

We Wrocławiu odbywa się VI Kongres Energetyczny organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych. Tegoroczna edycja za główny temat wybrała Europejski Zielony Ład. Podczas jego inauguracji przemawiał szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński.

"Zielony Ład jest czymś nowym w Unii Europejskiej. To jest hasło, które w tej chwili przebija się na poziom międzynarodowy. Jest to również najdłuższe i chyba największe przedsięwzięcie w historii Unii Europejskiej. Myślę, że odciśnie ono piętno na kolejnych perspektywach finansowych. Już mamy tego przykład w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Budżet, który UE uzgodniła na ten okres jest historycznie najwyższy" – mówił Kwieciński.

"Trzecia jego część pójdzie na politykę klimatyczną. Polska będzie wielkim beneficjentem tych środków. Powinniśmy się do tego bardzo solidnie przygotować" – dodał.

Europejski Zielony Ład to kompleksowy program odchodzenia od emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku stworzony przez Komisję Europejską. 

Komentarze