• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Kreml: Gaz, który Mołdawia kupi od innych krajów, będzie droższy niż rosyjski

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że rozmowy o dostawach gazu, które Mołdawia prowadzi z innymi dostawcami, są wewnętrzną sprawą tego kraju. Przedstawiciel Kremla wyraził jednak przekonanie, że gaz taki będzie droższy niż ten kupiony od Rosji.

"Jest to sprawa strony mołdawskiej" - powiedział Pieskow, pytany o dostawy gazu dla Kiszyniowa. Dodał następnie, że "jest jasne, iż te transakcje mogą być tylko po cenie wyższej niż te, które omawiano ze stroną rosyjską".

Pieskow wyjaśnił, że nadal trwają kontakty między Mołdawią i stroną rosyjską. Stanowisko Gazpromu w sprawie dostaw jest wyważone i uzasadnione, a "z punktu widzenia parametrów ceny - korzystne dla strony mołdawskiej" - ocenił.

Rząd Mołdawii poinformował w poniedziałek, że kraj ten kupił w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii. Jest to pierwsza dostawa surowca do Mołdawii z alternatywnych źródeł.

Mołdawski parlament zarządził w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy w branży energetycznej w związku z kryzysem gazowym, gdy rządowe negocjacje w sprawie długoterminowego kontraktu gazowego z tradycyjnym dostawcą - Rosją - utknęły w martwym punkcie.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze