Reklama

Gaz

Kongresmeni wzywają prezydenta USA do wspierania Trójmorza

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Członkowie Kongresu USA wzywają prezydenta Joe Bidena do kontynuowania wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza. W liście podpisanym przez 14 kongresmenów obu partii podkreślono strategiczne znaczenie Inicjatywy, konieczność eliminowania zależności regionu od Rosji i Chin w sferze energetycznej i gospodarczej oraz potrzebę utrzymania wsparcia finansowego USA dla Trójmorza.

"Jako zdecydowani zwolennicy relacji transatlantyckich i niepodzielonej, wolnej, dostatniej i bezpiecznej Europy z szacunkiem wzywamy (prezydenta Bidena i jego administrację) do podtrzymania silnego wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza" - czytamy w wydanym w czwartek dokumencie.

Kongresmeni przypominają, że Trójmorze, w skład którego wchodzi 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej ma wypełnić luki w odziedziczonej po sowieckiej okupacji infrastrukturze strategicznej. Szczególnie w sferze energii, transportu i infrastruktury informatycznej. "Obecne braki w infrastrukturze sprawiają, że region jest nadmiernie uzależniony od Rosji i Chin w sferze energii i gospodarki. Niestety, ci szkodliwi aktorzy starają się siać niezgodę w sojuszu transatlantyckim poprzez operacje wojny hybrydowej, niebezpieczny sprzęt telekomunikacyjny czy eksport autorytarnych idei" - podkreślają autorzy adresowanego do prezydenta Bidena pisma.

Jako przykłady wrogiego działania przytacza się odcięcie dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę w 2006 i 2009 r., co spowodowało także trudności dla innych krajów regionu, czy "drapieżne", wykorzystujące pułapkę zadłużenia, chińskie inwestycje, np. ekspansję koncernu Huawei w infrastrukturze telekomunikacyjnej oraz budowę linii kolejowej Budapeszt-Belgrad.

Reklama
Reklama

"Na szczęście nasi najbliżsi sojusznicy i partnerzy w Europie Środkowej i Centralnej zawiązali Inicjatywę Trójmorza, by przyspieszyć rozwój infrastruktury regionalnej" - zaznaczają amerykańscy parlamentarzyści. "Inicjatywa jest nie tylko demonstracją wspólnych działań, ale także wiarą regionu w jego potencjał ekonomiczny i rolę w partnerstwie transatlantyckim" - dodano.

Kongresmeni podkreślają swoje pełne wsparcie dla przyjętej w poprzedniej kadencji przez członków obu partii rezolucji Izby Reprezentantów wspierającej Trójmorze. Przypominają także o zobowiązaniu rządu USA do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza, z czego wydatek na ten cel 300 mln dolarów został już zaakceptowany przez administrację. "Wzywamy do utrzymania tej inwestycji i dalszego priorytetowego traktowania mocnego wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza, jak również współpracy z naszymi sojusznikami, w tym z Unią Europejską, w celu zwiększenia publicznych i prywatnych inwestycji w Fundusz Trójmorza" - apelują autorzy listu.

Dokument podpisali m.in. Marcy Kaptur, Gregory Meeks i Steve Cohen z Partii Demokratycznej oraz Steve Womack, Brian Fitzpatrick i Adam Kinzinger z Partii Republikańskiej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama