Reklama

Gaz

Kolejny kraj nie chce rosyjskiego gazu. Chorwacja uruchomiła pływający terminal LNG

Fot. www.lng.hr
Fot. www.lng.hr

Wraz z rozpoczęciem nowego roku Chorwacja rozpoczęła komercyjną eksploatację pływającego terminalu LNG na wyspie Krk. Odebrał on już pierwszy ładunek skroplonego gazu, który przypłynął ze Stanów Zjednoczonych.

Jednostka, która dostarczyła historyczny ładunek nosi miano „Tristar Ruby”. Po wykonaniu testów oraz przeprowadzeniu kontroli bezpieczeństwa, rozpoczęto przeładunek na FSRU „LNG Croatia”. Uruchomienie komercyjnej działalności terminalu jest symbolicznym ciosem, który odnotowują również rosyjskie media, dla dominacji Gazpromu na regionalnym rynku gazu. 

Chorwacki pływający terminal LNG znajduje się w gminie Omišalj na wyspie Krk. Jego funkcjonowanie ma bardzo mocny wymiar geopolityczny i strategiczny - zwłaszcza w kontekście wzmocnienia europejskiego rynku energii oraz bezpieczeństwa dostaw gazu do krajów UE. Jest to także element gazowego Korytarza Północ - Południe.

Terminal został umieszczony na liście projektów unijnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) i otrzymał dofinansowanie w wysokości 101,4 mln euro. Jego roczna przepustowość to 2,6 mld m3.

Reklama
Reklama

Komentarze