Reklama

Gaz

KE: Prowadzimy dialog z Gazpromem

Fot. Klaas Brumann / Flickr
Fot. Klaas Brumann / Flickr

Komisja Europejska kontynuuje konsultacje z Gazpromem w sprawie postępowania antymonopolowego - poinformował Ricardo Cardoso, rzecznik KE.

„Jesteśmy w kontakcie z Gazpromem (…) Mamy konstruktywne kontakty na poziomie technicznym” - powiedział Cardoso, cytowany przez RIA Novosti. Rzecznik Komisji Europejskiej przypomniał również, że postępowania o charakterze antymonopolowym nie mają określonych ram czasowych, zaś ich długość zależy od szeregu czynników. Wśród nich wymienił m.in. złożoność spraw oraz stopień, w jakim poszczególne podmioty współpracują z KE.

Przypomnijmy, że postępowanie antymonopolowe, które Komisja Europejska wszczęła przeciwko Gazpromowi, dotyczy naruszeń w relacjach z Polską, Węgrami, Słowacją Bułgarią, Czechami, Estonią, Litwą oraz Łotwą. Są one związane z utrudnianiem wykonywania reeksportu zakupionego surowca, uzależnianiem opłaty za gaz od czynników związanych ze współpracą na innych polach oraz niewłaściwą indeksacją cen gazu od cen ropy naftowej. Szacunki KE mówią, że niektóre z w/w państw mogły płacić za „błękitne paliwo” nawet 40% więcej, niż inni.

Poparcie europejskiej komisarz ds. konkurencji dla propozycji Gazpromu w zakresie zakończenia sporu oraz odrzucenie polskiego wniosku o włączenie PGNiG do postępowania w roli jednego z oskarżycieli, każe przypuszczać, że dochodzenie zostanie wkrótce zamknięte.

Reklama

Komentarze

    Reklama