KE analizuje apel europosłów o śledztwo w sprawie działań Gazpromu

17 września 2021, 15:07
7848926484_9cef59aa87_k-3
Fot. Thomas Quine / Flickr

Komisja Europejska poinformowała, że gazociąg Nord Stream 2, by zacząć działać, będzie musiał przedstawić w Niemczech wniosek o certyfikację, a wniosek ten będzie musiał uzyskać opinię KE zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy gazowej.

Rzeczniczka KE Vivian Loonela przypomniała, że Nord Stream 2 musi działać w oparciu o zasady transparentności, niedyskryminacji, zgodnie z unijnym prawem.

Reklama
Reklama

"Nord Stream 2 musi przedstawić wniosek o certyfikację niemieckiemu regulatorowi rynku, zanim będzie mógł zacząć działać. (...) Niemiecki regulator następnie będzie musiał przedstawić KE projekt decyzji certyfikacyjnej, zwracając się o opinię KE, tak jak to zostało zapisane w nowelizacji dyrektywy gazowej" - wskazała. KE będzie miała dwa miesiące na wyrażenie opinii.

KE była też pytana o list, jaki wysłała do niej grupa ponad 40 europosłów. Parlamentarzyści domagają się w nim od Komisji Europejskiej dochodzenia w sprawie działań Gazpromu, który - ich zdaniem - dokonuje manipulacji cenowych na rynku poprzez zmniejszanie dostaw surowca. W ten sposób - zdaniem europosłów - ceny surowca rosną.

Loonela odpowiedziała, że KE otrzymała list i obecnie go analizuje. "KE obserwuje i monitoruje sytuacje w państwach członkowskich, jeśli chodzi o wzrosty cen energii" - zaznaczyła. Dodała, że w czasie pandemii Covid-19 ceny energii była bardzo niskie, więc należy obecnie spodziewać się wzrostów. "Wyższe ceny, które obserwujemy, są głównie rezultatem kombinacji czynników, głównie znaczącego wzrostu globalnego popytu na gaz z powodu odbudowy gospodarczej" - powiedziała rzeczniczka KE.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w środę, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 nie rozpoczną się od 1 października, jak prognozowały media. Wcześniej w środę MSZ Rosji wyjaśniło, że wciąż trwa uzyskiwanie zezwoleń od regulatora niemieckiego.

Datę 1 października jako termin rozpoczęcia dostaw pierwszą nitką gazociągu podała w ostatnich tygodniach agencja Bloomberg. Miller w wypowiedzi dla prasy oświadczył w środę: "Nie, 1 października dostawy jeszcze się nie rozpoczną". 

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że w sprawie Nord Stream 2 "trwa proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od regulatora niemieckiego". Proces ten "nie jest prędki"; zezwolenia mogą być uzyskane na początku 2022 roku - wyjaśnił minister. 

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską. 

W lipcu władze USA i RFN ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Berlin zobowiązał się m.in. do stworzenia funduszu inwestycji w zieloną transformację Ukrainy, projekty energetyczne oraz użycia wszelkich środków, by skłonić Rosję do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę po 2024 roku. Niemcy mają też nałożyć własne sankcje w przypadku, gdy Rosja będzie używać NS2 do szantażu wobec Kijowa.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Gucio
poniedziałek, 20 września 2021, 19:12

W poprzednim artykule pisali , ze Gazprom bije rekordy dostaw gazu. Nasi chcieli gaz po cenach giełgowych to mają . Jeczacy kraj. Po podpisywali umowy gazowe z roznymi dostarczycielami, a Gazpromu tam niema . A dlaczego? Przeciez powinna byc wolna konkurencja. Dania bieze gaz z Gazpromu. Niby w "naszym" gazociagu , zarezerwowali rewers zgodny z ich potrzebami i powiedzcie od kogo kupia ten gaz . Nasi teierdza , ze bedzie to norweski. Niech tak mysla nadal.

Pavel
niedziela, 19 września 2021, 16:41

Dlaczego potrzebujesz brudnego rosyjskiego gazu? Kup amerykański!

Niuniu
niedziela, 19 września 2021, 01:53

W wyniku śledztwa okaże się, że to ruski gaz i niestety to Moskwa decyduje ile i komu chce go sprzedawać. A nie Dyrektywy Unijne. Jakiś czas temu Hitler chciał to zmienić ale i On nie dał rady. Grupa 40 eurodeputowanych (w tym 15 z Polski) też zapewne nic w kwestii własności ruskiego gazu nie zmieni.

KrakowiAk
sobota, 18 września 2021, 16:47

No niech badaja. Niech badaja.

Tweets Energetyka24