• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Gazprom osiągnął największe zyski w historii

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Gazprom odnotował w III kw. zysk netto na poziomie 7,88 mld dolarów, co oznacza ponad 3-krotny wzrost względem analogicznego okresu 2020 roku. Na poziomie skonsolidowanym spółka odnotowała przychody ze sprzedaży wysokości 28,7 mld dolarów, osiągając wzrost o 70% do roku poprzedniego. Wynik EBITDA ukształtował się na poziomie prawie 11 mld dolarów, czyli o 240% więcej r/r.

Wiceprezes spółki Famil Sadygov oznajmił, że dochody odnotowane na początku września  juz były wyższe niż w jakimkolwiek pełnym roku kalendarzowym w historii firmy. Przed spółką kolejne 3 miesiące liczenia zysków, ponieważ zdaniem zarządu, ceny gazu w najbliższym czasie mogą jeszcze podrożeć ze względu na zbliżającą się zimę.

Sytuacja ta budzi niepokój wśród europejskich polityków i ekspertów. Rosyjski gigant był już niejednokrotnie oskarżany o dostarczanie niewystarczających ilości gazu i manipulowanie jego cenami w celu wywołania sztucznego kryzysu energetycznego. Spółka jednak oświadczyła, że do tej pory spełniła wszystkie swoje zakontraktowane zobowiązania w zakresie dostaw.

Ceny gazu wzrosły w wyniku ograniczonej podaży w warunkach szerokiego ożywienia gospodarczego, co przekłada się na rekordowe wyniki dochodów pochodzących głównie z Europy. 

Względnie niskie wolumeny gazu w europejskich podziemnych magazynach, w tym w magazynach Gazpromu w Niemczech i Austrii, również nie wpływają korzystnie na jego ceny. Gazprom oznajmił, iż nie uważa, by utrzymanie gazu w europejskich magazynach było atrakcyjne pod względem komercyjnym, biorąc pod uwagę ceny magazynowania, dlatego wstrzymuje się ze zwiększaniem wolumenów do początku grudnia. 

Reklama
Reklama

Komentarze