Reklama

Gaz

Gazprom rozpoczyna prace nad gazociągiem Siła Syberii 2

Aleksiej Miller. Fot. kremlin.ru
Aleksiej Miller. Fot. kremlin.ru

Gazprom rozpoczął prace projektowe i ankietowe dotyczące gazociągu Siła Syberii 2, który mógłby stać się podstawą kanału eksportowego przez Mongolię do Chin o pojemności do 50 miliardów metrów sześciennych gazu - powiedział dziennikarzom prezes firmy Aleksiej Miller.

"W imieniu prezydenta Rosji Gazprom rozpoczął prace projektowe i ankietowe dotyczące gazociągu Siła Syberii 2" - powiedział Miller.

Zaznaczył, że celem projektu jest połączenie infrastruktury przesyłu gazu na Zachodzie i na wschodzie Rosji, a także zgazowanie we wschodniej Syberii.

"Ponadto Siła Syberii 2 może stać się podstawą nowego kanału eksportowego przez Mongolię do Chin o pojemności do 50 miliardów metrów sześciennych. Jednocześnie gaz Jamałem zostanie dostarczony do Europy i Azji" - powiedział szef Gazpromu.

Pod koniec marca rosyjski prezydent Władimir Putin podczas spotkania z Millerem polecił rozpocząć prace projektowe i ankietowe dla gazociągu.

W 2015 r. Gazprom i chiński CNPC podpisali umowę na dostawy gazu do Chin wzdłuż zachodniej trasy. Przewiduje ona utworzenie nowego systemu rurociągów w istniejącym korytarzu transportowym z zachodniej Syberii do Nowosybirska, a następnie rozszerzenie na rosyjsko-chińską granicę. Zeszłej jesieni Putin poprosił Gazprom o zbadanie możliwości stworzenia nowej trasy eksportu do Chin przez Mongolię.

Komentarze