Reklama

Gaz

Gazprom przestał wysyłać Ukrainie rachunki za gaz dla Donbasu

Fot. Thawt Hawthje / Flickr.com
Fot. Thawt Hawthje / Flickr.com

Gazprom przestał naliczać Ukrainie opłaty za dostawy gazu do kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Donbasu - podaje agencja Interfax.

Powyższa informacja została potwierdzona przez Jurija Witrenko, dyrektora handlowego Naftogazu, który wziął udział w Ukraińskim Forum Energetycznym 2018 w Kijowie. Pytany o przedmiotową sprawę odpowiedział: „Tak, to prawda”.

Zaprzestanie naliczania należności za dostawy gazu do toczonego wojną Donbasu, związane jest z niedawnym wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Zakwestionował on praktyki Gazpromu w tej materii.

Przypomnijmy, że pod koniec minionego roku zakończył się trwający 3,5 roku spór między Gazpromem i Naftogazem, dotyczący umowy na dostawy surowca w latach 2009 - 2019.

Trybunał nakazał Ukrainie zakup rosyjskiego gazu, w związku z zawartymi wcześniej umowami, zmniejszając równocześnie jego wolumen do 5 mld m3 w okresie 2018 - 2019. Zobowiązano również Ukrainę do zapłaty ponad 2 mld dolarów długu za surowiec zakupiony od listopada do grudnia 2013 r. oraz od kwietnia do czerwca 2014 r. Na mocy orzeczenia ulec zmianie ma formuła cenowa w umowie między Naftogazem i Gazpromem - ceny będą ustalane w oparciu o notowania spot na rynku niemieckim. Między innymi dzięki tym rozwiązaniom, obydwie strony mogły ogłosić swoje zwycięstwo.

Reklama

Komentarze

    Reklama