• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Gazprom odmówił zmiany ceny dostaw gazu na Białoruś na 2020 rok

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Gazprom nie zamierza zmieniać ceny dostaw gazu na Białoruś na 2020 r., wynika z oświadczenia rosyjskiej firmy - podaje agencja Interfax.

Gazprom nie zamierza zmieniać ceny dostaw gazu na Białoruś na 2020 r., wynika z oświadczenia rosyjskiej firmy - podaje agencja Interfax.

"Warunki cenowe dostawy gazu do końca tego roku zostały ostatecznie uzgodnione 14 lutego 2020 r." - informuje Departament Informacji Gazpromu, podając odpowiedź Komitetu Zarządzającego Gazpromu na pismo od białoruskiego ministra energii w zeszłym tygodniu.

„Pod warunkiem, że strona białoruska w pełni zastosuje się do porozumień osiągniętych w 2020 r., Gazprom potwierdza gotowość do rozpoczęcia negocjacji w sprawie warunków dostaw gazu od 1 stycznia 2021 r.” - oświadczyła również spółka.

Pod koniec maja Gazprom ogłosił, że strona białoruska zgromadziła 165,57 mln USD długu z tytułu dostaw gazu i że „jak tylko dług zostanie w pełni uregulowany, strona rosyjska będzie gotowa zaplanować negocjacje w sprawie warunków dostaw gazu od 1 stycznia 2021 r.”.

Mińsk wielokrotnie, w tym na najwyższym poziomie, zainicjował obniżkę cen gazu dla Białorusi, która spadła do historycznie niskiego poziomu na rynku spot w Europie. Na przykład ministerstwo energii Białorusi zasugerowało, że Gazprom obniży koszty gazu dla Mińska w 2020 r., w tym poprzez zakup części rosyjskiego gazu na giełdzie.

W ubiegły piątek Ministerstwo Energetyki Białorusi ogłosiło, że wysłało list do prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z propozycją omówienia metodologii ustalania cen gazu od stycznia 2021 r.

Mińsk rocznie importuje z Rosji około 20 miliardów metrów sześciennych. m gazu. Roczny kontrakt na dostawę gazu na Białoruś w wysokości 127 USD za tysiąc metrów sześciennych został podpisany 14 lutego 2020 r.

Komentarze