Reklama

Gaz

Trwa rosyjska ekspansja na europejski rynek gazu. "Rekordowe wolumeny"

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru

Rosjanie kontynuują działania, których celem jest zwiększenie uzależnienia Europy od dostarczanego przez nich gazu. W ubiegłym roku udział Gazpromu w europejskim rynku wyniósł 34,7%, firma planuje osiągnięcie pułapu 41%.

W ubiegłym roku rosyjski gigant wyeksportował do Europy i Turcji 194,4 mld m3 gazu. Firma oczekuje, że do 2020 r. ten wolumen wzrośnie o 9% (w stosunku do 2016), zaś w perspektywie 2025 r. o 34%. Powyższym zmianom towarzyszyć ma również wzrost produkcji gazu - odpowiednio o 15% i 27%. 

Warto wspomnieć w tym kontekście, że w roku 2012 udział rosyjskiego monopolisty w europejskim rynku wynosił 26% - w ciągu pięciu lat wzrósł zatem o 8,7%.

Wiceprezes Gazpromu, Aleksander Miedwiediew powiedział w Nowym Jorku, że miniony rok pozwolił spółce osiągnąć „(…) absolutny rekord eksportu gazu do Europy w całej historii radzieckiego i rosyjskiego przemysłu gazowego” - podaje agencja Reutera.

Dane zaprezentowane przez Miedwiediewa zostały opracowane przez jego spółkę, ponieważ nie ma jeszcze oficjalnych statystyk.

Reklama

Komentarze

    Reklama