• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Trwa rosyjska ekspansja na europejski rynek gazu. "Rekordowe wolumeny"

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru

Rosjanie kontynuują działania, których celem jest zwiększenie uzależnienia Europy od dostarczanego przez nich gazu. W ubiegłym roku udział Gazpromu w europejskim rynku wyniósł 34,7%, firma planuje osiągnięcie pułapu 41%.

W ubiegłym roku rosyjski gigant wyeksportował do Europy i Turcji 194,4 mld m3 gazu. Firma oczekuje, że do 2020 r. ten wolumen wzrośnie o 9% (w stosunku do 2016), zaś w perspektywie 2025 r. o 34%. Powyższym zmianom towarzyszyć ma również wzrost produkcji gazu - odpowiednio o 15% i 27%. 

Warto wspomnieć w tym kontekście, że w roku 2012 udział rosyjskiego monopolisty w europejskim rynku wynosił 26% - w ciągu pięciu lat wzrósł zatem o 8,7%.

Wiceprezes Gazpromu, Aleksander Miedwiediew powiedział w Nowym Jorku, że miniony rok pozwolił spółce osiągnąć „(…) absolutny rekord eksportu gazu do Europy w całej historii radzieckiego i rosyjskiego przemysłu gazowego” - podaje agencja Reutera.

Dane zaprezentowane przez Miedwiediewa zostały opracowane przez jego spółkę, ponieważ nie ma jeszcze oficjalnych statystyk.

Komentarze