Reklama

Gaz

Gazociąg Transadriatycki ukończony w ponad 93%

Południowy Korytarz Gazowy / Fot. BP
Południowy Korytarz Gazowy / Fot. BP

Budowa Gazociągu Transadriatyckiego została ukończona w ponad 93% - poinformowało konsorcjum odpowiedzialne za realizację projektu.

W komunikacie możemy przeczytać, że każdego dnia „czyszczonych” jest kilkaset metrów terenu, zaś układanie gazociągu przebiega zgodnie z harmonogramem. Zgodnie ze stanem na koniec lutego 2020 zaawansowanie prac wynosi 93,5%.

Gazociąg Transadriatycki to inwestycja wyceniana na 4,5 miliarda euro, stanowiąca część Południowego Korytarza Gazowego. Jego początkowa przepustowość wyniesie 10 mld m3, ale z biegiem czasu będzie mogła zostać podwojona, osiągając pułap 20 mld m3. Połączenie liczyć będzie 878 kilometrów, z czego 550 km zostanie położonych na terytorium Grecji, 215 na terytorium Albanii, 8 km na terytorium Włoch, zaś 105 km na dnie Morza Adriatyckiego.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola Szach Deniz w Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki możliwemu połączeniu z Turkmenistanem.

Komentarze