Gaz
Gaz-System rozpoczął procedury w sprawie lokalizacji Baltic Pipe
Gaz-System złożył do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie i Słupsku wnioski o wydanie decyzji administracyjnych uzgadniających warunki układania i utrzymywania podmorskiego gazociągu Baltic Pipe.
Złożone 24 i 25 stycznia 2018 r. dokumenty obejmują korytarze o szerokości 1 km określone dla trzech alternatywnych wariantów przebiegu gazociągu w polskich obszarach morskich.
W ramach rozpoczętych procedur przebieg rurociągu będzie uzgadniany z szeregiem instytucji, w tym z ministrami właściwymi do spraw: energii, gospodarki, środowiska, gospodarki wodnej, rybołówstwa, kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, administracji oraz obrony narodowej. Wnioski będą także opiniowane przez władze trzech gmin (Rewal, Trzebiatów, Mielno), na terenie których rozważane jest wyprowadzenie gazociągu na ląd.
Wyznaczone w pozwoleniach lokalizacyjnych korytarze zostaną poddane szczegółowym badaniom oraz analizom środowiskowym, technicznym i społecznym. Na ich podstawie zostanie wybrana ostateczna, optymalna trasa przebiegu gazociągu oraz wykonany projekt budowlany. Do czasu zakończenia badań i analiz wszystkie warianty przedsięwzięcia traktowane są równorzędnie.
Bezpieczeństwo środowiska, a także minimalizowanie wpływu na innych użytkowników morza są kluczowe przy realizacji inwestycji takich jak Baltic Pipe. Wszczęte procedury pozwolą już na wstępnym etapie przygotowania projektu potwierdzić, czy rozważane trasy przebiegu gazociągu nie kolidują z innymi sposobami wykorzystania zasobów morza – mówi Tomasz Stępień, prezes zarządu Gaz-System.
Wydanie pozwoleń lokalizacyjnych nie oznacza jeszcze ostatecznej zgody na realizację inwestycji. Na kolejnych etapach inwestor będzie musiał uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzję o wskazaniu lokalizacji przebiegu rurociągu w wyznaczonym korytarzu oraz pozwolenie na budowę.
jw/materiały prasowe Gaz-System