Reklama

Gaz

Europa bez prądu na zimę? Duża spółka ostrzega

Fot. Herry Lawford / Flickr
Fot. Herry Lawford / Flickr

Europie grożą przerwy w dostawach prądu, ponieważ rezerwy gazu w magazynach są niewystarczające - przestrzega Jeremy Weir, dyrektor generalny Grupy Trafigura.

Analitycy Reutersa zwracają uwagę, że odradzanie się gospodarek po kryzysie związanym z pandemią spowodowało skokowe zwiększenie zapotrzebowania m.in. na ropę, gaz, węgiel, kobalt, nikiel oraz miedź. Co oczywiste, następstwem takiej sytuacji był wzrost notowań surowców oraz metali, w niektórych przypadkach przybierający zupełnie niespodziewane rozmiary.

Reklama
Reklama

Weir zauważył, że sytuacja na rynku gazu (pobicie wszelkich rekordów) doprowadziła do tego, że wiele krajów zdecydowało się na podjęcie kroków zaradczych, mających na celu złagodzenie skutków kryzysu. Jego zdaniem mogą okazać się one dalece niewystarczające.

„Szczerze mówiąc w tej chwili nie mamy wystarczającej ilości gazu (…) Dlatego istnieje realna obawa, że jeśli będziemy mieli mroźną zimę, to w Europie mogą występować powtarzające się przerwy w dostawach prądu” - twierdzi Jeremy Weir.

Słowa przedstawiciela Trafigury są bezpośrednio związane z oburzającą polityką Rosjan, obserwowaną w ostatnich miesiącach. Doprowadziła ona nie tylko do spotęgowania kryzysu gazowego, ale również do sytuacji, w której stan zapełnienia magazynów jest na niepokojąco niskim poziomie. Eksperci nie mają wątpliwości, że celem było tutaj postawienie Europy pod ścianą i wymuszenie szybszej certyfikacji rurociągu Nord Stream 2. Takie oskarżenia pojawiły się również na szczeblu rządowym.

Sytuacji nie poprawiają również zawirowania na rynku ropy, który jest „bardzo, bardzo napięty”, jak mówi Weir, cytowany przez Reutersa. Presję cenową dodatkowo zmniejsza polityka klimatyczna,  pod wpływem której wiele firm zdecydowało się na ograniczenie inwestycji. „Myślę, że ludzie muszą zdać sobie sprawę, że nie jest to sytuacja, w której wystarczy nacisnąć przełącznik i zwiększyć produkcję (…) to zajmuje trochę czasu” - kontynuował menadżer.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rob ercik

    Tik tak, ratunkiem mogą być dostawy gazu z USA. Ps. nie tak dawno experci tego portalu byli oburzeni zbyt duża ilością gazu od Gazpromu ... teraz im go brakuje ...

Reklama