Reklama

Gaz

Energetyczne podsumowanie dnia - 8 października 2018 r.

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia. Tym razem zdominowanego przez dyskusje wokół słów ministra Czaputowicza o rosyjskim gazie i LNG.

Onet: Czaputowicz dopuszcza kupno gazu z Nord Stream 2 po 2022 roku

Jak poinformował w swoim tekście na portalu Onet prezes Ośrodka Analiz Strategicznych Witold Jurasz, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego, iż po wygaśnięciu obecnie obowiązującej umowy z Gazpromem Polska może kupować gaz z Niemiec.  Polityk zastrzegł przy tym, że kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie będzie cena błękitnego paliwa.

MSZ dementuje doniesienia o słowach ministra Czaputowicza ws. Nord Stream 2

Informujemy, że opublikowany wczoraj w portalu Onet.pl artykuł autorstwa redaktora Witolda Jurasza pt. „Zaskakująca deklaracja Czaputowicza. Szef MSZ nie wyklucza, że Polska będzie odbierać gaz z dotąd zwalczanego przez rząd Nord Stream 2” wprowadza czytelników w błąd przypisując szefowi MSZ wypowiedź, która nie miała miejsca - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czaputowicz w wywiadzie dla Kommiersanta: LNG jest droższe od gazu z Rosji [KOMENTARZ]

Minister Spraw Zagranicznych w wywiadzie dla rosyjskiego Kommiersanta na pytanie dotyczące ceny LNG potwierdził, że jest on droższy od rosyjskiego gazu, a Polska „kieruje się nie tylko ceną”.

M. Woźniak, PGNiG: LNG jest tańsze niż gaz rosyjski

Nigdy nie podpisaliśmy umowy na dostawę LNG, który byłby droższy niż gaz rosyjski - powiedział wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak. Zapowiedział, że do końca br. spółka podpisze "przynajmniej" dwa nowe kontrakty na dostawy LNG.

Piąte wesele Schrödera, swata Europy i Gazpromu [KOMENTARZ]

W piątek 5 października były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder zorganizował swoje piąte przyjęcie weselne. Wraz ze swoją nową żoną, Koreanką Soyeon Kim, polityk ugościł na nim wielu znamienitych gości, w tym wierchuszkę rosyjskiej energetyki. Impreza przypomniała o innym mariażu, który dokonał się w dużej mierze za sprawą Schrödera – chodzi mianowicie o zacieśnienie więzów energetycznych między Europą a Rosją, możliwe ze względu na budowę gazociągu Nord Stream.

Naimski: Baltic Pipe w stu procentach zgodnie z harmonogramem

Inwestycja w Batlic Pipe jest w stu procentach prowadzona zgodnie z założonym harmonogramem. W żadnym wypadku nie widzimy problemów z jej realizacją - powiedział w poniedziałek w Warszawie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Premier w "Do Rzeczy": liczę, że Nord Stream 2 zostanie objęty amerykańskimi sankcjami

Cały czas liczę na to, że Nord Stream 2 zostanie objęty amerykańskimi sankcjami; rozmowy trwają - mówił w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" premier Mateusz Morawiecki. W jego ocenie do końca roku wszystko w tej sprawie może być "jasne".

Na rynku ropy na razie przerwa w wyścigu do 100 USD za baryłkę

Ropa Brent tanieje w poniedziałek o ponad 1 proc. po tym, jak w ciągu 2 poprzednich sesji straciła 2,5 proc. Na rynkach paliw na razie przerwa w wyścigu do 100 USD za baryłkę - podają maklerzy.

Reklama

Komentarze

    Reklama