Reklama

Gaz

Dziadek mróz wspiera Gazprom. Rekordowy eksport rosyjskiego gazu do Europy

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Za sprawą silnych mrozów w Europie rosyjska spółka Gazprom zanotowała rekordowy eksport gazu. Cena surowca na Starym Kontynencie wzrosła o ponad 30%.

Mroźne powietrze znad Arktyki, które jest odpowiedzialne za spadek temperatury w Europie, spowodowało znaczące zwiększenie zapotrzebowanie na gaz. W tej sytuacji europejscy odbiorcy decydują się na zwiększenie dostaw surowca z Rosji. Beneficjentem ochłodzenia jest Gazprom będący największym dostawcą błękitnego paliwa do krajów Starego Kontynentu.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania rosyjska spółka poinformowała o pobijaniu kolejnych rekordów eksportu surowca. W piątek, trzeci dzień z rzędu, rosyjskie dostawy osiągnęły dobowy poziom 652,8 mln m sześc. gazu. Zwiększone zapotrzebowanie na gaz spowodowało wzrost cen surowca. Ceny spotowe gazu w Holandii (hub gazowy TTF) wzrosły o 34% osiągając cenę 330 dolarów na 1 tys. m sześc.

Rosyjski koncern spodziewa się zwiększenia i tak już rekordowych ilości eksportowanego do Europy surowca. Według synoptyków temperatura będzie obniżać się jeszcze co najmniej do końca tego tygodnia.

Reklama

Komentarze

    Reklama