Reklama

Gaz

Die Welt: Putin jednym zdaniem obniżył ceny gazu w Europie

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin jednym zdaniem zdołał wpłynąć na spadek cen gazu w Europie. Pisała o tym niemiecka gazeta Die Welt.

Wcześniej Putin polecił Gazpromowi rozpoczęcie planowanych prac nad zwiększeniem ilości paliwa w europejskich podziemnych magazynach gazu. Szef firmy Aleksiej Miller zapewnił, że koncern to zrobi, po czym rosyjski przywódca polecił mu poinformować go o postępach prac.W publikacji zauważono, że „ta niemal przypadkowa uwaga Władimira Putina sprawiła, że ​​europejski rynek gazu odetchnął z ulgą”.

Autor publikacji zauważył, że po słowach Putina ceny kontraktów terminowych na gaz ziemny w Holandii spadły o 15%.

"To (kryzys energetyczny w Europie - przyp. red.) pokazał, że Rosja niewątpliwie dominuje na rynku. (...) Nie jest jeszcze jasne, ile dodatkowego gazu dostarczy rosyjska firma, czy chodzi o wielkości dostaw, które już obiecano, ale rynki zareagowały natychmiast" – podsumował Die Welt.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (6)

 1. Niuniu

  po czwarte atom - gazociąg Jamalski przebiegający przez Polskę w 50% jest własnością Rosji. I opłaty z tytułu tranzytu nim gazu do RFN są skromne. Na pewno nie są wartę morderczej walki jaką toczymy z NS2. A bez zgody Rosji sami niebardzo możemy coś w tej sprawie zrobić - tzn opłacalności tego gazociągu i opłat tranzytowych. No i Rosja musi chcieć z niego korzystać a jak widać z rezerwacji mocy przesyłowych zbytnio sie do tego nie kwapi.

  1. ciekawy

   Nie w 50 a w 48 procentach.

 2. Raf

  No to powinno mu podziękować chyba

  1. ciekawy

   Za co? Za to że najpierw spowodował problem a teraz go bohatersko rozwiązuje?

  2. Bobo

   Rozwiń ten wątek szerzej. Jak go spowodował i jak go rozwiązuje.

  3. ciekawy

   Najpierw zmniejszył podaż gazu na rynku aż o 70% względem ubiegłego roku czym spowodował drastyczny skok cen (zrobił to dosłownie jeden dzień po położeniu ostatniego spawu na NS2) a teraz łaskawie zwiększa podaż i jawi się jako bohater. Żałosne.

 3. Niuniu

  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Rosja wcale więcej gazu do Europy nie dostarczy. Te dostawy były planowane już wcześniej i odbywają się zgodnie z zawartymi kontraktami. Gazprom nie rezerwuje dodatkowych mocy przesyłowych ani przez Ukrainę ani przez Polskę. Ale jak to na giełdzie - ceny giełdowe - w tym wypadku gazu - kształtują słowa. Rynek do nich ma niewiele. Wszystko to spekulacja. A słowa Putina wcale nie były przypadkowe.

  1. Moskwicz w F1

   Jeżeli Rosja nie dostarczy więcej gazu to znaczy że łamie warunki kontraktów opóźniając dostawy już kupionego gazu. W tej swojej pokrętnej logice przyznałeś że jesteście zwykłymi szulerami i złodziejami.

  2. qwert

   Tyle ile zakontraktowano, dostarcza co do kubika, więcej nie musi i chyba już nie chce

  3. "Jeżeli Rosja nie dostarczy więcej gazu to znaczy że łamie warunki kontraktów opóźniając dostawy już kupionego gazu...". Tyu wiesz o czym w ogóle piszesz? Skąd oni was biorą, nie prowadzą żadnych szkoleń?

 4. lasg

  Wszyscy wine zwalaja na Rosje, a cisza jest odnosnie dostaw z ameryki, która całkowicie olała Europe. Pytanie do Polski gdzie sa te gazowce amerykanskie. Własnie i dlatego Polska zwiekszyła o 10% zakupy gazu w Rosji.

 5. i co pastuszki?

  "Prezydent Rosji Władimir Putin jednym zdaniem zdołał wpłynąć na spadek cen gazu w Europie". To jest dopiero gość z "siłą sprawczą". A taki np. senator T. Cruz chcąc zaistnieć co chwile mamla jęzorem jak baba na targu i wszyscy go zlewają równo.

  1. Kiks

   I co? I to ewidentny dowód na pozycję monopolistyczną, którą przekupni Niemcy próbują jeszcze wzmocnić.

  2. gonić pastuchów

   "...przekupni Niemcy..." i wszystko jasne jak na "prawdziwego Polaka" (czy może "Wolaka") przystało. Polska po zakończeniu kontraktu jamalskiego - jak od lat grzmią rządzący nie kupi nawet "kubika" gazu z Rosji i jednocześnie jest największym kundelkiem szczekającym (w wyłącznym interesie USA) przeciw NS2, który w ogóle- skoro powyższe jest prawdą - jej nie dotyczy. Kto normalny (poza jedynie słuszną medialną prorządową retoryką) widzi tu jakikolwiek sens? Problem w tym, że rządową propagandę łykają tylko podobne pelikany ale ktoś kto myśli "niezależnie" już nie.

  3. rob ercik

   Kiks, to doskonały moment by USA udowodniły że są naprawdę dobrym partnerem i przesłały dużo więcej LNG do europy. Gazporty wykorzystane w 30% ...

 6. x

  I z czego tu się cieszyć? Chyba czas płakać, że jeden sowiet może robić ze wspaniałą, światłą i demokratyczną UE co chce...

Reklama