Reklama

Gaz

Dane wskazują, że Fortuna dobudowała kawałek Nord Streamu 2

Fot. nord-stream.com
Fot. nord-stream.com

Rosyjski statek do układania rur Fortuna opuścił plac budowy gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, pokazały w poniedziałek dane Refinitiv Eikon. Wskazały ponadto, że 2,6-kilometrowy odcinek projektu na wodach niemieckich mógł zostać ukończony.

Dane pokazały, że Fortuna wpłynęła do północno-niemieckiego portu Wismar.

Fortuna wznowiła na początku tego miesiąca prace nad rurociągiem, który będzie przepompowywał gaz bezpośrednio z Rosji do Europy Zachodniej, omijając Ukrainę. Prace zostały zawieszone na rok ze względu na ryzyko sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych.

Nord Stream 2 AG nie odpowiedział Reutersowi na prośbę o komentarz na temat ostatnich wydarzeń.

Rurociąg, który szacuje się na 9,5 mld euro (11,6 mld dolarów), sprawi, że Europa Zachodnia będzie bardziej zależna od rosyjskiego gazu. Waszyngton twierdzi, że zagrozi europejskiemu bezpieczeństwu energetycznemu. Projekt stał się punktem zapalnym w stosunkach między Rosją a Zachodem, które spadły do pozimnowojennych minimów. Kreml nazwał sankcje "nieuczciwą konkurencją".

Fortuna ma w przyszłym miesiącu kontynuować budowę rurociągu na wodach duńskich.

Reklama

Reklama

Konsorcjum budujące gazociąg, kierowane przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom wraz z zachodnimi partnerami, musi jeszcze ułożyć ponad 100 km rurociągu, ponad 90% projektu zostało ukończone.

Reklama

Komentarze

    Reklama