Reklama

Gaz

Cruz: Jeśli Rosja ukończy Nord Stream 2, to USA nałożą sankcje na Gazprom

Fot. Jamelle Bouie / Flickr
Fot. Jamelle Bouie / Flickr

Amerykański senator Ted Cruz zagroził Rosji, że jeśli ukończy ona budowę rurociągu Nord Stream 2, to Gazprom zostanie objęty  dotkliwymi sankcjami.

Senator z Teksasu oświadczył, że „Sankcje dla Nord Stream 2 zostały poparte przez cały amerykański rząd i nie ma tu miejsca na negocjacje. Jeśli Gazprom wykorzysta Akademika Czerskiego do ukończenia gazociągu, to prezydent Trump nałoży paraliżujące sankcje”. 

Będą one wymierzone przede wszystkim w kierownictwo spółki i obejmą m.in. zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Ograniczenia mogą objąć również aktywa znajdujące się na terytorium USA. 

Przypomnijmy, że 21 grudnia 2019 roku firma Allseas, specjalizująca się w układaniu rurociągów podmorskich, oświadczyła: "W oczekiwaniu na podpisanie ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act - NDAA) Allseas wstrzymał prace przy układaniu rur Nord Stream 2”. Ostatecznie firma wycofała się z działalności w ramach projektu, a Rosjanie zdecydowali, że przystosują do tego jednostkę Akademik Czerski. 

Reklama

Komentarze

    Reklama