Reklama

Gaz

Chiński gigant zamierza wydobywać rocznie ponad 20 mld m3 gazu łupkowego

Fot. Pixabay / ilustracyjne
Fot. Pixabay / ilustracyjne

PetroChina, największy producent ropy i gazu w Azji, zamierza podwoić wydobycie gazu łupkowego w Basenie Syczuańskim - informuje agencja Reutera.

Przedstawiciele spółki zapowiadają, że do roku 2025 zwiększą wydobycie gazu z łupków do 22 mld m3. Będzie to oznaczać ponad dwukrotny wzrost względem tegorocznego poziomu. Dzięki wykonaniu ponad 240 odwiertów w Syczuanie, dzienne wydobycie gazu łupkowego jest obecnie o 40% wyższe niż na początku bieżącego roku.

Powyższe deklaracje wpisują się w szerszy kontekst rywalizacji pomiędzy chińskimi firmami. Jeśli PetroChina uda się zrealizować cel, to „przeskoczy” Sinopec, łupkowego pioniera, który do roku 2025 zamierza produkować z łupków 13 mld m3 gazu. Całkowite potwierdzone rezerwy gazu, którymi dysponuje Sinopec, wynoszą 940,88 mld m3.

Reklama
Reklama

Dane za pierwszą połowę roku wskazują na zwiększenie chińskiego wydobycia gazu (w ujęciu całościowym) o ponad 10%. Przełożyło się to na 94 mld m3. Wiele wskazuje również na to, że chiński import skroplonego gazu ziemnego pobije w tym roku kolejny rekord. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnący popyt ze strony odbiorców przemysłowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama