Reklama

Gaz

Brytyjski poseł: Przez NS2 Niemcy narażają sojuszników z NATO. "Konieczne sankcje Londynu"

Fot: Twitter posła Daniela Kawczyńskiego
Fot: Twitter posła Daniela Kawczyńskiego

Poprzez projekt Nord Stream 2 Niemcy narażają sojuszników z NATO na zagrożenie ze strony Rosji. Londyn powinien wykazać się odwagą i nałożyć sankcje na projekt - uważa Daniel Kawczyński, brytyjski poseł polskiego pochodzenia.

„W erze po Brexicie możemy wykazać się prawdziwym przywództwem na naszym kontynencie - wpierając inicjatywę Trójmorza oraz nakładając sankcje na rurociąg Nord Stream 2. Teraz, gdy nie jesteśmy już skrępowani członkostwem w Unii Europejskiej, powinniśmy pójść śladem naszych amerykańskich przyjaciół i nałożyć sankcje na każdą zaangażowaną spółkę” - mówił Kawczyński w Izbie Gmin. Dodał, że ta kontrowersyjna inwestycja stanowi poważny problem dla wielu polityków Trójmorza.

W dalszej części deputowany skoncentrował się na omówieniu zagrożeń jakie niesie ze sobą realizacja projektu: „Ten podmorski gazociąg, który  Niemcy budują bezpośrednio do Rosji, omijając wszystkie sieci gazowe i naftowe przebiegające przez terytoria naszych partnerów z NATO, jest niezwykle niebezpieczny" - mówił. W opinii Kawczyńskiego może to doprowadzić do narażenia wielu państw na dodatkową presję Moskwy oraz szantaż energetyczny - będący narzędziem „z którego Rosjanie skutecznie korzystali w przeszłości”.

Poseł polskiego pochodzenia zaapelował do brytyjskiego rządu o podjęcie stanowczych działań, za ich przykład podając sankcje Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do wstrzymania budowy. Kawczyński wezwał gabinet do wykazania się „taką samą odwagą i determinacją” jak Amerykanie, którzy „rzucają Niemcom wyzwanie”. Chodzi o to, aby przez realizację tego „wysoce ryzykownego projektu dla przyszłego bezpieczeństwa naszego kontynentu” przestali oni zagrażać także innym członkom NATO.

Reklama

Komentarze

    Reklama