Reklama

Gaz

Badanie: Niemcy wolą rosyjski gaz od amerykańskiego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Większość obywateli Niemiec uważa, że dostawy gazu za pośrednictwem rurociągów z Rosji są bardziej korzystne, niż sprowadzanie LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformowała spółka Wintershall.

Badanie, które w związku z zaangażowaniem Wintershall w Nord Stream 2, budzi pewne wątpliwości, zostało zrealizowane w dniach 7-9 maja 2018 r.

Niemcy zostali zapytani m.in., skąd ich kraj oraz Europa powinny sprowadzać gaz. Mając do wyboru Rosję i Stany Zjednoczone, aż 61% respondentów stwierdziło, że korzystniejszą opcją są dostawy z Federacji Rosyjskiej. 13% opowiedziało się za amerykańskim LNG. Najświeższe wyniki znacząco różnią się od tych uzyskanych 3 lata temu, kiedy to 40% ankietowanych wskazało na USA.

Za najbardziej wiarygodnych partnerów  sektorze energii Niemcy uważają Norwegię (71%), Kanadę (52%) i Rosję (49%).

Wyniki badania skrzętnie starają się wykorzystać zarówno przedstawiciele Wintershall, którym zależy na budowaniu pozytywnej atmosfery wokół rosyjskiego gazu, jak i szeroko komentujące temat media branżowe w Rosji. Ma być to dowód m.in. na „zmniejszenie wiarygodności Stanów Zjednoczonych”, wywołanego zarówno poczynaniami natury politycznej, jak i gospodarczej oraz rzekomo nieatrakcyjnej ceny surowca z USA.

Reklama

Komentarze

    Reklama