• Partner główny
  Logo Orlen

Gaz

Amerykańska polityk: Dalsze sankcje wobec Nord Stream 2 to konieczność

Fot. Materiały prasowe Mancy Kaptur
Fot. Materiały prasowe Mancy Kaptur

Kongresmenka Marcy Kaptur, współprzewodnicząca Komitetu ds. Ukrainy w Kongresie Stanów Zjednoczonych, wydała oświadczenie w sprawie sankcji wobec Nord Stream 2.

„Jako współprzewodnicząca Komitetu, zdecydowanie potępiam wywrotowy cel Rosji, jakim jest zwiększenie zależności energetycznej Europy. Ostatnie rosyjskie manipulacje gazowe są jawnym szantażem w czasie kryzysu energetycznego i pokazują, że nie cofnął się przed niczym, by zrealizować ten złowrogi projekt. Ponadto, gromadzenie prawie 90.000 żołnierzy na wschodniej flance NATO znacznie zwiększa napięcia międzynarodowe” - czytamy w oświadczeniu.

Kaptur dodała, że nielegalna wojna Kremla z Ukrainą do tej pory kosztowała życie 14.000 osób i przesiedliła kolejne miliony. "Przez kolejne prezydentury na przestrzeni dziesięcioleci, Kongres zawsze służył za trzon poparcia dla wolności w Europie Środkowej i Wschodniej. Dlatego też, do tej pory już trzykrotnie głosowano za nałożeniem sankcji na Nord Stream 2” - przekonuje.

Kongresmenka dodaje, że Izba po raz kolejny przejęła inicjatywę jednogłośnie uchwalając dalsze sankcje. Działania te mają na celu zapobiec uruchomieniu rurociągu.

„Jestem głęboko zaniepokojona działaniami Republikanów na rzecz zachowania nominacji politycznych. Jednak Kongres nie może rezygnować z ponadpartyjnego poparcia dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej w czasie alarmującej rosyjskiej agresji, dlatego wzywam do ostatecznego nałożenia obowiązkowych sankcji na Nord Stream 2” - apeluje Marcy Kaptur.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Zbigniew

  Jakie to prawo miedzynarodowe upoważnia USA do stosowania sankcji Na Białorus , Rosje najwieksze na swiecie złoża gaz , Iran drugie duze złoza gazu Wenezuel najwieksze złoza ropy naftowej Syrie, byla Jugoslawie, Kube czy te ponad 700 baz militarnych ktorymi oplotly euroazje i Swiat ? Swiat absurdu przeczytałem ze USA kupuje rope nafowa ok 500 000 baryłek dziennie/ z Rosji i zabrania Rosji sprzedawac gaz Niemcom nord streamem

 2. Stary Grzyb

  Informacja jest o tyle istotna, że odzwierciedla istnienie w Kongresie ponadpartyjnej większości rozumiejącej przynajmniej w części, że Rosja jest wrogiem, którego należy zwalczać, w tym gospodarczo, czego twarde sankcje na NS 2 (i wszystkich próbujących korzystać z tej rury) byłyby istotnym elementem.

  1. złośliwy

   Z tej rury będzie korzystać wieksze część Europy.Starej Europy.Więc...jesli dasz radę połączyć jakoś fakty i informacje.

  2. ciekawy

   Z tej rury będzie korzystać Europa pod warunkiem że Polacy i Ukraińcy wydadzą na nią stosowny certyfikat. Ot taki miały prezent od Niemiec :)

  3. HeHe

   Nasze i ukraińskie władze mogą swojego "certyfikatu" nie wydać albo wydać i wsadzić go sobie w buty. NS2 będzie certyfikowany TYLKO przez Niemców :)

 3. Fanklub Daviena i GB

  Choćbyście się zesrali, to Rosja nie będzie płacić haraczu synkowi Bidena i Żydom, którzy zagrabili posowieckie gazociągi na Ukrainie w wysoce szemranych okolicznościach. Pisałem to lata temu i powtarzam i pisałem, że choćby się USA zesrało, to NS2 i tak powstanie i wyszło na moje. Opóźnienia tylko powodują, że Rosja sprzedaje 2x mniej gazu, ale za to za 3x wyższą cenę i szydzi z głupoty przydupasów USA. :D

  1. Grisza

   Hurra dawaj Sasza !!!!!

  2. franek

   Sasza nie wysilaj się bo ci żyłka pęknie a w Moskwie teraz nie leczą tylko grzebią Covidowców masowo

  3. HeHe

   Napisz nam Stepan o tym co ma wspólnego sytuacja epidemiczna z Nord Stream 2 i o "sukcesach" walki z Covidem w Kijowie.

 4. Niuniu

  Poprosimy więc Panią Senator o uchwałę Senatu USA nakazującą amerykańskiemu LNG pływania do Europy a nie do Azji. PILNIE. Bo idzie zima i mamy przed niczym się nie cofający wredny Gazprom i jeszcze gorszego Putina.

  1. gienek

   A niby to czemu mają sprzedawać gaz komuś jak się uparł brać od Ruskich. "Dywersyfikacja - głupcze", a nie wiszenie na rurach NS1 i NS2. Podpisywać kontrakty z USA a nie jęczeć że Putin szantażuje Europę skoro ta się daje manipulować moskiewskiemu reżimowi jak małe dziecko we mgle

  2. a

   A podpisali i g..o dostali i jakby nie GAZPROM to cieniutko byłoby.

  3. xd

   ekspert z pism czy msz

 5. Buczacza

  Jak dobrze że wkrótce bp... Uff jak gorąco... A emocje ? A słownictwo?

 6. rob ercik

  Tik tak, szanownapani kongereswomen i spółka, wystarczy przekierować amerykańskie LNG z Azji do Europy i monopol Gazpromu zniknie ...