• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Amerykańska polityk: Dalsze sankcje wobec Nord Stream 2 to konieczność

Fot. Materiały prasowe Mancy Kaptur
Fot. Materiały prasowe Mancy Kaptur

Kongresmenka Marcy Kaptur, współprzewodnicząca Komitetu ds. Ukrainy w Kongresie Stanów Zjednoczonych, wydała oświadczenie w sprawie sankcji wobec Nord Stream 2.

„Jako współprzewodnicząca Komitetu, zdecydowanie potępiam wywrotowy cel Rosji, jakim jest zwiększenie zależności energetycznej Europy. Ostatnie rosyjskie manipulacje gazowe są jawnym szantażem w czasie kryzysu energetycznego i pokazują, że nie cofnął się przed niczym, by zrealizować ten złowrogi projekt. Ponadto, gromadzenie prawie 90.000 żołnierzy na wschodniej flance NATO znacznie zwiększa napięcia międzynarodowe” - czytamy w oświadczeniu.

Kaptur dodała, że nielegalna wojna Kremla z Ukrainą do tej pory kosztowała życie 14.000 osób i przesiedliła kolejne miliony. "Przez kolejne prezydentury na przestrzeni dziesięcioleci, Kongres zawsze służył za trzon poparcia dla wolności w Europie Środkowej i Wschodniej. Dlatego też, do tej pory już trzykrotnie głosowano za nałożeniem sankcji na Nord Stream 2” - przekonuje.

Kongresmenka dodaje, że Izba po raz kolejny przejęła inicjatywę jednogłośnie uchwalając dalsze sankcje. Działania te mają na celu zapobiec uruchomieniu rurociągu.

„Jestem głęboko zaniepokojona działaniami Republikanów na rzecz zachowania nominacji politycznych. Jednak Kongres nie może rezygnować z ponadpartyjnego poparcia dla bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej w czasie alarmującej rosyjskiej agresji, dlatego wzywam do ostatecznego nałożenia obowiązkowych sankcji na Nord Stream 2” - apeluje Marcy Kaptur.

Reklama
Reklama

Komentarze