Reklama

Gaz

Amerykanie wydobywają coraz więcej gazu łupkowego

Fot. Ed Schipul / Flickr
Fot. Ed Schipul / Flickr

Amerykańskie firmy zwiększają wydobycie gazu łupkowego - informuje agencja Reutera.

„Producenci” gazu łupkowego zwiększają wydatki inwestycyjne m.in, z powodu prognoz, które wskazują, że cena błękitnego paliwa wzrośnie w przyszłym roku o ok. 45%. Dla porównania, w przypadku ropy naftowej spodziewana jest zwyżka o „zaledwie” 15%. 

Spółka EOG Resources poinformowała niedawno, że w przyszłym roku rozpocznie sprzedaż gazu z 15 nowych odwiertów, zlokalizowanych na nowo odkrytym złożu, którego zasobność przekracza 21 mln stóp sześciennych (tj. ponad 600 tys. m3). Inna firma, Continental Resources „przestawiła” swoje urządzenia wiertnicze w Oklahomie na wydobycie gazu. Z kolei Apache Corp zwiększyła swoją „produkcję” w trzecim kwartale o 15%.

Liczba aktywnych wiertni gazowych w USA, wczesny wskaźnik przyszłej produkcji, wzrosła od lipca o 13%. Według Baker Hughes obecnie ok. 25% wszystkich aktywnych urządzeń obsługuje sektor gazowy - rok temu było to 16%.

Analitycy Reutersa zauważają również, że na złożu Haynesville, obejmującym Luizjanę i Teksas, liczba aktywnych wiertni wzrosła w ciągu ostatnich czterech miesięcy o 25%.

Reklama

Komentarze

    Reklama