Reklama

Gaz

Akademik Czerski wypłynął w kierunku Nord Stream 2 i wrócił

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Statek do układania rur Akademik Czerski, który opuścił w czwartek niemiecki port Mukran, bazę logistyczna Nord Stream 2, wraca do portu ponownie - wynika z danych z portali śledzenia statków Marine Traffic i Myshiptracking.

Rano statek wyruszył kilka kilometrów na południowy wschód od portu i zakotwiczył. Nieco później okręt do układania rur Fortuna firmy MRTS, która spełnia również wymagania techniczne dotyczące ukończenia Nord Stream 2, zbliżyła się do Mukran. Teraz Akademik Czerski znów zmierza w kierunku portu.

Akademik Czerski przybył do Mukran 8 maja. Układarka rur pojechała do Niemiec długą drogą przez Afrykę, podróż zajęła mu prawie trzy miesiące. Podczas lotu wielokrotnie zmieniał miejsce docelowe.

Rosyjski minister energii Aleksander Nowak w grudniu poinformował, że wykorzystanie Czerskiego jest jedną z opcji ukończenia Nord Stream 2, ale potrzeba będzie trochę czasu na dodatkowe przygotowanie statku.

Nord Stream 2 obejmuje budowę gazociągu o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z rosyjskiego wybrzeża przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Stany Zjednoczone aktywnie sprzeciwiają się temu projektowi. W grudniu Waszyngton nałożył sankcje na projekt, wymagając od firm budowlanych natychmiastowego zaprzestania budowy. Swiss Allseas niemal natychmiast ogłosił zawieszenie konstrukcji gazociągu.

Nord Stream 2, tak jak działający już Nord Stream to gazociągi mające cel polityczny – eliminacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Polski i Ukrainy, z tranzytu rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej.

Reklama

Komentarze

    Reklama