Rosja zarzuca sieci na Irak. Inwestycje w sektor oil&gas przekroczyły 10 mld dolarów 

4 marca 2021, 14:37
Fot. www.minenergo.gov.ru
Fot. www.minenergo.gov.ru

Inwestycje rosyjskich firm naftowo-gazowych w projekty na terytorium Iraku przekroczyły 10 miliardów dolarów - poinformował wicepremier Aleksander Nowak.

W roboczym spotkaniu z irackim ministrem ds. ropy wzięli udział: wspomniany Aleksander Nowak, minister energetyki Nikołaj Szulginow oraz prezes Łukoila Wagit Alekperow.

Rozmowy dotyczyły m.in. rozszerzenia współpracy w sektorze oil&gas oraz rozstrzygnięcia istniejących sporów.

„(...) omówiono kwestie związane ze zwiększeniem efektywności istniejących projektów. Ogólnie rzecz biorąc, nasza dyskusja była konstruktywna, nadaliśmy dodatkowy impuls rozwojowi współpracy między Rosją a Irakiem ”- stwierdził Nikołaj Szulginow.

Największe projekty w Iraku, spośród rosyjskich firm, realizują obecnie Łukoil oraz Gazprom Nieft. Pierwsza ze spółek prowadzi od 2014 wydobycie komercyjne ze złoża West Qurna-2, którego wydobywalne zasoby szacuje się na ok. 13 miliardów baryłek ropy. W 2016 firma odkryła złoże Eridu, co miało być największym odkryciem w Iraku od 20 lat. Z kolei Gazprom Nieft uczestniczy w zagospodarowaniu pola Badra, którego zasoby wynosić mogą nawet 3 mld b.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
ouli
czwartek, 4 marca 2021, 21:52

Z tego co wiadomo to zgineło tam z 50 polskich zołnierzy i co z tego wyszło, tak wyglada"sojusz" z ameryką.

Niuniu
czwartek, 4 marca 2021, 16:38

Rosyjskie koncerny sporo inwestują na całym świecie. Afryka, Ameryka w tym USA i Kanada, Azja. To na to idą dolary zarabiane na eksporcir. I to idzie ich znacznie więcej niż na zbrojenia. A tak historycznie to przypomnę, że to Polsce obiecywano lukratywne kontrakty w Iraku w zamian za Nasz udział zbrojny w tej wojnie. Teraz obiecane Nam kontrakty realizują inni w tym Rosja.

fifi
czwartek, 4 marca 2021, 22:18

"...obiecywano lukratywne kontrakty w Iraku w zamian za..."Ależ ty pamiętliwy jesteś:).Życie to nie bajka.

Stary Szwajcar
czwartek, 4 marca 2021, 20:28

Czy to nie Napoleon powiedzial: bagnetami swietnie sie zdobywa ale zle sie na nich siedzi. Nikt nie bedzie kooperowal z okupantami. Byle komuchy mialy swietne tradycje i opinie w swiecie arabskim: Zapora Asuanska, polskie cukrownie w Iraku, wodociagi w Libi. Ale odkad Polska stala sie psem Ameryki i Izraela to nikt z nimi na Bliskim Wschodzie nie bedzie rozmawial. Nawet takie amerykanskie psy jak Saudyjczycy. Dla nich Polacy stali sie organicznymi wrogami. Bo Izraelczycy tez z Polsa nie rozmawiaja tylko Polsce rozkazuja

klawiatura
czwartek, 4 marca 2021, 20:25

My z tych lukratywnych kontraktów to mieliśmy więzienia CIA, za które płacimy teraz odszkodowania w kwocie utajnionej.

Tweets Energetyka24