Reklama

Gaz

Gaz System: Polska może sprowadzić nawet 20 mld m3 nierosyjskiego gazu

Terminal LNG w Świnoujściu - część planowanego Korytarza Północnego zwanego również Bramą Północną. Fot. Energetyka24.com
Terminal LNG w Świnoujściu - część planowanego Korytarza Północnego zwanego również Bramą Północną. Fot. Energetyka24.com

Paweł Jakubowski, dyrektor Pion Rozwoju w Gaz Systemie podczas odbywającej się dziś w Warszawie konferencji „Gaz dla Polski 2017” poinformował, że Polska może od 2022 r. sprowadzać nawet 20 mld m3 nierosyjskiego gazu rocznie. 

„Według naszych analiz w Europie Zachodniej konsumpcja gazu ziemnego może spadać. Co to oznacza dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej? Tutaj rynek będzie rósł. To jest informacja bardzo dobra dla projektów na tym obszarze. Nasze projekty wpisują się w szerszy kontekst nie tylko krajowy, ale także regionalny” – stwierdził menadżer.

„Realizujemy strategię „Bramy Północnej”, która mieści w sobie terminal LNG w Świnoujściu i planowany gazociąg Baltic Pipe. W swojej istocie jest to okno, przez które chcemy umożliwić rynkowi sprowadzanie gazu z nowych niezależnych źródeł. W tym kontekście istotny jest harmonogram” – dodał Paweł Jakubowski. 

„Ze strony Gaz Systemu chciałbym dodać, że projekt Baltic Pipe traktujemy bardzo poważnie. Bezwzględnie będzie dokończony do 2022 r. Jego przepustowość powinna wynieść do 10 mld m3 surowca. Wraz z terminalem będziemy mieli techniczną możliwość sprowadzania do Polski od 17 do nawet 20 mld m3 błękitnego paliwa” – uzupełnił swoją wypowiedź dyrektor w Gaz Systemie.

„Możemy w sposób niekapitałochłonny rozbudować terminal LNG w Świnoujściu do 7,5 mld m3. Takie analizy trwają” – stwierdził Paweł Jakubowski.

„Zainteresowanie rynkowe LNG jest coraz większe. Planujemy rozbudowę funkcjonalności terminala. Myślimy o zaoferowaniu nowych usług np. przeładunek na kolej, mniejsze jednostki, kogeneracji. Jest to przedmiotem naszych analiz” – dodał dyrektor w Gaz Systemie.

Zobacz także: Naimski: zabezpieczamy dostawy z Zachodu na wypadek wojny gazowej 

„Bardzo energicznie przeładowujemy LNG na cysterny w terminalu LNG. Są partnerzy z zagranicy, którzy wykorzystują tak nasz terminal” – uzupełnił swoją wypowiedź menadżer. 

„Jesteśmy w fazie projektowej połączenia z Ukrainą. Rozmawiamy na ten temat z UkrTransGazem. W pierwszej fazie jego przepustowość wyniosłaby 5 mld m3 rocznie, ale można będzie to zwiększyć nawet do 8 mld m3” – dodał Paweł Jakubowski. 

„Dostaliśmy dofinansowanie na interkonektor ze Słowacją, rozmawiamy o połączeniu z Litwą. Te projekty będą uzupełnieniem Bramy Północnej” – stwierdził dyrektor w Gaz Systemie.

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama