Reklama

Gaz

Gaz - System podsumowuje funkcjonowanie platformy aukcyjnej

Gaz - System informuje, że w roku gazowym 2014 / 2015 przeprowadzono w sumie 236 transakcji z wykorzystaniem platformy aukcyjnej. W ich trakcie zaalokowano na rynku pierwotnym 64 226 043 kWh/h przepustowości. Największą popularnością cieszyły się produkty kwartalne.

Platforma została uruchomiona przez operatora w lipcu 2014 roku, jako odpowiedź na wymogi Europejskiego Kodeksu Sieci dotyczącego Mechanizmów Alokacji Przepustowości w systemach przesyłowych. Obecnie jest to jedyne narzędzie, które Gaz - System wykorzystuje w procesie przydzielania przepustowości na interkonektorach (chodzi o punkt wejścia) oraz w Systemie Gazociągów Tranzytowych Jamał - Europa. 

Do tej pory z usług platformy aukcyjnej korzystał czeski operator NET4GAS przy zaoferowaniu przepustowości powiązanej na produkty miesięczne w punkcie Cieszyn oraz słowacki operator Eustream (wspólnie z czeskim odpowiednikiem) przy oferowaniu przepustowości powiązanej na produkty miesięczne i dobowe w punkcie Lanžhot.

15 września 2015 podpisano również umowę z Ukrtransgazem, której przedmiotem jest przygotowanie pilotażowego projektu aukcji dla interkonektora na granicy polsko - ukraińskiej.

W trakcie ostatniego roku gazowego, który trwał od 1 października 2014 r. od godz. 6.00 do godz. 6.00 w dniu 1 października 2015 r., na platformie została zaaoferowana przepustowość powiązana i niepowiązana o łącznym wolumenie 394 000 580 kWh/h. Użytkownicy systemu aukcyjnego zadecydowali o zakupie na rynku pierwotnym 64 226 043 kWh/h przepustowości poprzez udział w 236 zorganizowanych aukcjach, wśród których 45 aukcji dotyczyło produktu rocznego, 79 produktów kwartalnych, a 112 produktów miesięcznych.

Spośród oferowanych produktów największą popularnością cieszyły się aukcje na produkty kwartalne, poprzez które nabyto ponad połowę (52,09 proc.) łącznie zaalokowanej przepustowości. Równie popularne wśród uczestników rynku był produkt roczny (40,01 proc.), zaś przepustowość kupiona w ramach aukcji na produkty miesięczne stanowiła 7,9 proc. całkowitego wolumenu zaalokowanej przepustowości. 

W rozpoczynającym się roku gazowym 2015/2016 klienci będą mogli korzystać także z nowych produktów, które zostaną udostępnione w ramach aukcji od 1 listopada 2015 r. Oznacza to, że użytkownicy rynku będą mogli zakupić dostępną dobową zdolność przesyłową ciągłą lub przerywaną punktu na następny dzień (produkt DAY-AHEAD) oraz dostępną zdolność przesyłową ciągłą w trakcie doby gazowej (produkt INTRADAY). 

Aktualnie z usług Platformy GSA korzystają 44 aktywne podmioty, a wśród nich 115 zarejestrowanych użytkowników.

Zobacz także: Gazprom będzie kontynuował sprzedaż gazu poprzez system aukcyjny

Zobacz także: Grupa Wyszehradzka wypracuje wspólne stanowisko wobec Nord Stream II

Reklama

Komentarze

    Reklama