Reklama

Portal o energetyce

FT: Polska europejskim liderem smogu

Według brytyjskiego Financial Times, że Polska stała się europejską stolicą smogu. Według przytaczanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast kontynentu ulokowanych jest właśnie w naszym kraju. 

Z danych WHO wynika, że największe zanieczyszczenie powietrza zaobserwowano w miejscowości Skała na południu Polski. Co ciekawe, i smutne zarazem, przekroczyły one wskaźniki obserwowane np. w Pekinie 737 mikrogramów/m3), plasując się na poziomie dwudziestokrotnie wyższym, niż normy UE - 979 mikrogramów/m3.  

„Przez lata polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone, co czyni Polskę haniebnym liderem - czerwonym punktem na mapie Europy” - mówi FT Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego. „Sytuacja nie ulegała poprawie, brakuje odpowiednich regulacji, które mogłyby skutecznie ograniczyć emisję niebezpiecznych substancji” - dodaje.

W czerwcu 2016 roku Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce dotyczącą naruszania przepisów dyrektywy o czystym powietrzu. Normy dotyczące obecności szkodliwych pyłów miały zostać naruszone w 46 regionach, za co grozi nam kara w wysokości 900 milionów euro. KE uważa, że podjęte dotychczas środki administracyjne i legislacyjne są niewystarczające, aby uznać, że nastąpiła w tym zakresie realna poprawa. 

Gazeta zwraca uwagę, że szczególnie podczas trwającej zimy polskie miasta zmagają się z wysokim poziomem zanieczyszczeń. Największym problemem są tzw. niskie emisje i ogrzewanie domów w starych piecach, zasilanych węglem (w najlepszym przypadku) lub na przykład odpadami. Cytowana przez Financial Times Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zauważa, że ok. 50% zanieczyszczeń pochodzi właśnie z sektora mieszkalnego, zaś 13% z szeroko rozumianego transportu.

Zobacz także: Enea otrzyma 250 mln zł dofinansowania ze środków UE

Zobacz także: Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka kluczowa dla bezpieczeństwa Polski

Reklama

Komentarze

    Reklama