Reklama

Gaz

Francja potwierdza udział w Nord Stream 2

Francja potwierdziła swój udział w projekcie Nord Stream 2. Poinformował o tym minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak po spotkaniu z ministrem ekologii i zrównoważonego rozwoju Republiki Francuskiej Ségolène Royal. 

- Dyskutowaliśmy o zagadnieniach związanych z kooperacją rosyjskich i francuskich firm. Jednym z najlepszych jej przykładów jest projekt Nord Stream 2 realizowana przez Gazprom i francuskie Engie. Francja poprzez swojego ministra potwierdziła zainteresowanie realizacją projektu – stwierdził Nowak.

Warto przypomnieć, że podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego we Władywostoku spółki zachodnie i Gazprom podpisały memorandum w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Do tego celu powołano dedykowany podmiot New European Pipeline AG, w którym rosyjski koncern objął 51% udziałów, a E.ON, Shell, OMV i BASF/Wintershall po 10% akcji. Francuskiemu Engie przypadło natomiast 9%. Według informacji przekazanych przez Rosjan, koszt budowy nowego rurociągu wyniesie prawie 10 mld euro. W jego ramach powstaną dwa nowe odcinki rury o łącznej przepustowości 55 mld m3.

Zobacz także: Niemiecki wicekanclerz w Moskwie. „Energetyczne rozmowy na szczycie”

Reklama

Komentarze

    Reklama