Reklama

Gaz

Fitch: PGNiG z ratingiem (BBB-) ze stabilną perspektywą

Fot. PGNIG
Fot. PGNIG

Agencja Fitch Ratings przyznała PGNiG SA długoterminowy rating w walucie krajowej i obcej na poziomie (BBB-) ze stabilną perspektywą i nadała rating niezabezpieczonego zadłużenia w walucie obcej na tym samym poziomie. Agencja przyznała również Spółce długoterminowy rating krajowy A ze stabilną perspektywą.

To pierwszy rating dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA od Fitch Ratings. W uzasadnieniu agencja wskazała na silną i zintegrowaną pozycję rynkową Grupy PGNiG i jej stabilną sytuację finansową. Znaczący udział segmentów regulowanych w EBITDA Grupy, przede wszystkim segmentu Dystrybucja, stanowi przeciwwagę dla działalności w obszarze Poszukiwania i Wydobycia ropy oraz gazu, a także dla ryzyka cen i wolumenów w segmencie Obrotu.

Otrzymany rating jest potwierdzeniem naszej wiarygodności oraz pozytywnej oceny opublikowanej w marcu strategii” – skomentował Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. „Ocena ratingowa odzwierciedla również przestrzeń dla realizacji ambitnego programu inwestycyjnego” – dodał

Zobacz także: PGNiG rozwija krajowe wydobycie. „Bezpieczeństwo i eksport” [ANALIZA]

Agencja, zgodnie z założeniami nowej Strategii Grupy PGNiG, w swojej ocenie przyjęła utrzymanie poziomu długu netto/EBITDA poniżej poziomu 2,0 oraz utrzymanie dotychczasowej polityki dywidendy. W porównaniu do innych spółek z branży utilities w Polsce Fitch wskazał na relatywnie niski poziom zadłużenia PGNiG i znaczący obszar do poprawy ratingu.

Rating agencji Fitch Ratings jest drugim ratingiem inwestycyjnym PGNiG SA, obok zaktualizowanego w lutym 2016 roku ratingu (Baa3) z perspektywą stabilną przyznanego przez agencję Moody’s Investors Service.

Zobacz także: Nowa strategia PGNiG na lata 2017-2022

Reklama

Komentarze

    Reklama