Reklama

Elektroenergetyka

Fińska minister o perspektywach polskiej energetyki

  • Fot. archiwum Macieja Małeckiego

Fińskie firmy zainwestowały dotąd w Polsce ok. 2 mld euro i zatrudniają tu ok. 30 tys. pracowników – poinformowała w poniedziałek w Zabrzu minister handlu zagranicznego i rozwoju Finlandii Lenita Toivakka.

Podkreśliła, że Polska należy obecnie do najważniejszych partnerów handlowych Finlandii w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa tu ponad 200 przedsiębiorstw z fińskim kapitałem. 

Minister Toivakka podkreśliła, że choć polska energetyka oparta jest przede wszystkim na energii pochodzącej z węgla, polscy przedstawiciele podczas ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Paryżu poparli działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

„Wdrożenie tych śmiałych zobowiązań rozpoczyna się na poziomie gmin i regionów, których rola w tym procesie jest nie do przecenienia. Nowoczesne inwestycje, takie jak ta w Zabrzu [budowa nowej elektrociepłowni, przyp. red.], w dłuższym okresie, stopniowo, przyczynią się do ograniczenia emisji i wykorzystania węgla oraz zastąpienia go alternatywnymi źródłami energii” – powiedziała fińska minister.

„Drogą na przyszłość jest wdrażanie nowoczesnych technologii; to również sposób na zachowanie konkurencyjności bez narażania naszych wartości i globalnych zobowiązań, które podjęliśmy” – dodała minister, nawiązując do działań na rzecz niskoemisyjnych technologii w gospodarce. 

Zobacz także: Sejm uchwalił ustawę o OZE

Zobacz także: Rusza budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu

PAP - mini

Komentarze